Ο ΑΡΗΣ Midea πάλεψε στο Σ.Ε.Φ., αλλά ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 85-71, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη επέστρεψε από διαφορά 16 πόντων και μείωσε μέχρι τους τρεις (54-51), όμως δεν άντεξε τις λίγες λύσεις (έπαιξαν ουσιαστικά μόλις με εννιά παίκτες, πριν με στο τελευταίο λεπτό ο νεαρός Καζαμίας, με απόντες τους Κατσίβελη, Σλαφτσάκη, Φίλλιο, Καλόγηρο) και τη φθορά των φάουλ στο τελευταίο διάστημα του αγώνα.

Ο Γκάλινατ άνοιξε το σκορ με τρίποντο, όμως δε βρήκε λύσεις επιθετικά και οι γηπεδούχοι κάνουν ένα σερί 15-0, για το 15-3. , στο 6’. Ο Σταρκ έδωσε μια λύση για τον ΑΡΗ (15-6) και ο Μπάνκστον μείωσε σε 18-8. Ο Μποχωρίδης έκανε το 20-11, σκορ με το οποίο έληξε η πρώτη περίοδος.

Ο Περσίδης με τρίποντο μείωσε σε 20-14 και ο Γκάλινατ με τον ίδιο τρόπο έκανε το 23-17. Ο Σταρκ έκανε το 23-19 και ο Γκάλινατ με νέο τρίποντο (φτάνοντας τα 3/4) μείωσε σε 26-22. O Τολιόπουλος με κλέψιμο και καλάθι έγραψε το 28-24 στο 16’, πριν ο Ολυμπιακός απαντήσει με σερί 6-0, για το 34-24. Ο Ντε Σόουζα με καλάθι και φάουλ έκανε το 34-27 αλλά ακολούθησε ένα 7-0 για το 41-27 του ημιχρόνου.

Μποχωρίδης και Μπλούμπεργκς έκαναν το 43-31 και ο Λετονός με τρίποντο το 46-34. Ο Ολυμπιακός έκανε σερί 5-0 (50-34) και οι Μπλούμπεργκς, Μπάνκστον σκόραραν για το 52-38. Ο Σταρκ με τρίποντο μείωσε σε 52-41 και ο Λετονός με τον ίδιο τρόπο σε 52-44. Ο Σταρκ με 2/2 βολές και καλάθι ολοκλήρωσε ένα σερί 0-10 για το 52-48. Ο Μπλούμπεργκς μετά από κλέψιμο πέτυχε καλάθι και φάουλ για το 54-51. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 5-0 (59-51) και ο Ντε Σόουζα με τρεις σερί πόντους έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο 59-54.

Ο Γκάλινατ με τρίποντο έκανε το 62-57, πριν ο Ντε Σόουζα αποβληθεί με ντισκαλιφιέ. Ο Χάρελ μείωσε σε 65-59 και ο Περσίδης με τρίποντο σε 67-62. Ο Γκάλινατ έγραψε το 69-64 πριν οι «ερυθρόλευκοι» κάνουν το 74-64 με σερί 5-0. Ο Σταρκ έδωσε ανάσα στον ΑΡΗ Midea (74-66) πριν οι γηπεδούχοι φτάσουν στο +16 (82-66) και το ματς κριθεί υπέρ τους.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 41-27, 59-54, 85-71.