Ο ΑΡΗΣ Midea πέτυχε την έβδομη νίκη του στη Stoiximan Basket League, επικρατώντας με 76-63 του Απόλλωνα Carna στο σχεδόν κατάμεστο «Nick Galis Hall», στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, όμως ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου δέχτηκε μόλις 10 πόντους

Με πλουραλισμό στο σκοράρισμα ο ΑΡΗΣ Midea προηγήθηκε με 11-5. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν για το 11-22, όμως Μπλούμπεργκς, Σανόγκο και Γκάλινατ έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 17-14.

Οι «κιτρινόμαυροι», με τον Σανόγκο και τον Γκάλινατ να συνεχίζουν να σκοράρουν, έφτασαν στο 17-18, στη συνέχεια, όμως, έκαναν πολλά λάθη (14 στο πρώτο ημίχρονο) και οι Αχαιοί πέρασαν με 30-31. Ο Γκάλινατ έγραψε το 32-31 και στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Σταρκ με τρίποντο έκανε το 35-31.

Ο ΑΡΗΣ Midea έπαιξε εξαιρετική άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο. Την ίδια ώρα, μείωσε τα λάθη του και βρήκε σκορ από τους Χάρελ, Χάρελ, Τολιόπουλο, με αποτέλεσμα να φτάσει στο +15 (50-35). Με καλάθια του Μπλούμπεργκς, οι γηπεδούχοι έκλεισαν την περίοδο στο 56-41.

Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό στην άμυνα και με τον Τολιόπουλο να πετυχαίνει συνεχόμενα τρίποντα, έκαναν το 71-50. Στη συνέχεια ο Γιάννης Καστρίτης έκανε ροτέισον, εν όψει της συνέχειας και με δεδομένες τις απουσίες, με αποτέλεσμα το τελικό 76-63.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 35-31, 56-41, 76-63.