Ο ΑΡΗΣ Midea πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στο BKT EuroCup, κερδίζοντας στο κατάμεστο «Nick Galis Hall» τη Σλασκ Βρότσλαβ με 93-71, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έκανε ένα από τα καλύτερα επιθετικά παιχνίδια της στη φετινή σεζόν. Είχε 16/27 δίποντα, 17/33 τρίποντα και 22 ασίστ, ελέγχοντας τον αγώνα σε όλη τη διάρκειά του.

Χάρη στην καλή άμυνα και τις συνεργασίες Τολιόπουλου – Μπάνκστον (6π.), ο ΑΡΗΣ Midea πήρε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και προηγήθηκε με 11-4. Με επιθετικό πλουραλισμό, οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν το προβάδισμα και το δεκάλεπτο έληξε στο 22-11.

Ο Γκάλινατ… πήρε το όπλο του και έφτασε τους 11 πόντους. Σε συνδυασμό με τους 8 του Τολιόπουλου, οι γηπεδούχοι έκαναν το 39-22. Οι Πολωνοί αντέδρασαν και με ένα επιμέρους 2-9, μείωσαν σε 41-31. Με τρίποντα των Σανόγκο, Μπλούμπεργκς (8π.) και βολές του Τολιόπουλου, ο ΑΡΗΣ Midea ξαναπήρε σημαντική διαφορά και έκλεισε το ημίχρονο στο 49-33, μετρώντας 8/9 βολές, 7/12 δίποντα, 9/18 τρίποντα και 12 ασίστ.

Ο Γκάλινατ πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους, φτάνοντας τους 16, για να κάνει το 54-38. Τολιόπουλος, Χάρελ και Μπλούμπεργκς έστειλαν τη διαφορά στους 19 πόντους (61-42). Η Σλασκ με ένα σερί 0-8 μείωσε σε 61-50, όμως Μπάνκστον, Σταρκ και Σανόγκο έκαναν ένα 8-0, για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο 71-50.

Οι Πολωνοί έκαναν την ύστατη προσπάθεια για αντεπίθεση και μείωσαν σε 78-67. Ο Τολιόπουλος με έξι σερί πόντους και ο Μπλούμπεργκς με τρίποντο έκαναν το 85-67 και όλα είχαν κριθεί. Σλαφτσάκης, Σταρκ και Μπλούμπεργκς έβαλαν το «κερασάκι στην τούρτα» για το τελικό 93-71.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 49-33, 71-50, 93-71.