Ο ΑΡΗΣ έδωσε τα πάντα στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», αλλά ηττήθηκε από το Περιστέρι bwin με 92-90, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν σε εκπληκτική μέρα τον Βασίλη Τολιόπουλο ο οποίος σημείωσε 38 πόντους με 9 τρίποντα, όμως ηττήθηκαν από ένα φόλοου του Μπίλαν 1.4’’ πριν από το τέλος, αλλά και από τη διαφορά των 20 βολών (29-9) σε ένα τόσο κλειστό ματς.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε τον αγώνα με τους Τολιόπουλο, Νότε, Νετζήπογλου, Χόρκλερ και Γκούντγουιν. Με δύο τρίποντα του Τολιόπουλου οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν με 2-7 και ένα ακόμα του Νετζήπογλου έκανε το 4-10. Ο Τολιόπουλος έφτασε τους 8 πόντους για το 7-12 . Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 12-12 αλλά ο ΑΡΗΣ ξαναπήρε το προβάδισμα (14-18) και το τρίποντο του Μήτρου – Λονγκ έγραψε το 16-21. Με σερί 7-0 το Περιστέρι πέρασε με 23-21, σκορ με το οποίο έληξε το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Γκούντγουιν έφτασε τα 3 φάουλ και το Περιστέρι αύξησε τη διαφορά (28-21). Πέντε πόντοι του Τολιόπουλου κράτησαν κοντά τον ΑΡΗ (30-26), ωστόσο οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +8 (34-26). Οι «κιτρινόμαυροι« μείωσαν σε 36-34 με τέσσερις σερί πόντους του Νότε και τον 15ο του Τολιόπουλου. Με καλάθι και φάουλ του Σανόγκο ο ΑΡΗΣ πέρασε με 36-37 και το τρίποντο του Νότε έκανε το 39-40. Το Περιστέρι πέρασε εκ νέου με 45-40 και 50-42, πριν το 53-44 του ημιχρόνου.

Σανόγκο και Νότε μείωσαν σε 55-49. Το Περιστέρι ξέφυγε με 59-49 αλλά δύο νέα τρίποντα του Τολιόπουλου έκαναν το 61-57 στο 25’. Με νέο τρίποντο ο Έλληνας γκαρντ έκανε το 62-60 και ο Καββαδάς ισοφάρισε σε 62-62. Κι άλλο τρίποντο από τον Τολιόπουλο που έφτασε τους 28 πόντους και 62-65 και με καλάθι του Μήτρου – Λονγκ έγινε το 64-67. Ο Τολιόπουλος ήταν ασταμάτητος και με νέο τρίποντο, το έβδομό του, έκανε το 64-70 φτάνοντας τους 31 και με νέο καλάθι το 66-72 (33π.). Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο 71-72.

Καββαδάς και Μήτρου – Λονγκ έκαναν το 75-77 και ο Σανόγκο με τρίποντο το 78-80. Ο Τολιόπουλος με το ένατο τρίποντό του έγραψε το 80-83 και με δίποντο το 83-85. Με δύο τρίποντα του Μωραΐτη το Περιστέρι πέρασε 89-85. Ο Μήτρου – Λονγκ μείωσε σε 89-87 στα 1’.35’’ πριν το τέλος. Ο ίδιος αστόχησε στο 39’ και στα 23.6’’ ο Χόρκλερ ισοφάρισε με τρίποντο σε 90-90. Στα 1.4’’ ο Μίλαν με φόλοου έκανε το 92-90 και ο Χόρκλερ αστόχησε στο τελευταίο τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 53-44, 71-72, 92-90.