Ο ΑΡΗΣ πέτυχε την 3η νίκη του στη φετινή Basket League, κερδίζοντας στο γεμάτο «Nick Galis Hall» τον Απόλλωνα Πατρών με 70-57.

Ο Βασίλης Τολιόπουλος με 23 πόντους οδήγησε στο σκοράρισμα την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, η οποία αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Τζος Χάγκινς και στηρίχθηκε στην εξαιρετική άμυνα του δεύτερου μέρους, υποχρεώνοντας τους Αχαιούς σε παραγωγικότητα μόλις 25 πόντων.

Μετά το αρχικό 6-6, ο Απόλλων έκανε σερί 0-14 και πέρασε με 6-20. Το δεκάλεπτο έληξε στο 11-22, όμως η αντίδραση του ΑΡΗ ήρθε στη δεύτερη περίοδο. Με όπλο την άμυνα και τους Τολιόπουλο, Γκούντγουιν να σκοράρουν, οι «κιτρινόμαυροι» ισοφάρισαν σε 27-27, πριν το 30-32 του ημιχρόνου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο. Ο ΑΡΗΣ ξέφυγε με 42-34 και 47-40, όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 47-47 στο 30’.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η άμυνα του ΑΡΗ έσφιξε ακόμα περισσότερο και με δύο τρίποντα του Τολιόπουλου, η διαφορά έφτασε στους 10 πόντους (64-54). Οι «κιτρινόμαυροι» με όπλο την άμυνα έφτασαν στο +16 (70-54), πριν το τελικό 70-57.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 30-32, 47-47, 70-57.