Σε ένα κατάμεστο «Nick Galis Hall», ο ΑΡΗΣ κέρδισε την Καρδίτσα Βιολογικό Χωριό με 85-68, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Basket League.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έφτασε να προηγείται με διαφορά 20 πόντων και όταν στο τέλος του τρίτου και στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 8, βρήκε τον τρόπο, κυρίως μέσα από τη δυνατή άμυνά της, για να την αυξήσει εκ νέου και να «καθαρίσει» την υπόθεση – νίκη, η οποία ήταν η τέταρτη στο πρωτάθλημα. Ακόμα ένα μεγάλο «όπλο» του ΑΡΗ ήταν τα 29 επιθετικά ριμπάουντ που κέρδισε!

Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 8-2 αλλά η Καρδίτσα ισορρόπησε το ματς (8-9), πριν το 15-11 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ φόρτσαρε και έφτασε στο 31-19 και στο 42-26. Το ημίχρονο έκλεισε στο 44-31.

Οι «κιτρινόμαυροι», με τη στήριξη και του κόσμου, έφτασαν το σκορ στο 56-36. Όμως η Καρδίτσα αντέδρασε και μείωσε σε 61-53 στο 30’.

Ο ΑΡΗΣ ξέφυγε εκ νέου με 66-53, όμως οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν ξανά στους 8 πόντους (68-60). Η συνέχεια ανήκε εξ ολοκλήρου στους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη. Το τρίποντο του Τολιόπουλου έγραψε το 74-62 και οι Θεσσαλοί δεν είχαν άλλες δυνάμεις για νέα αντεπίθεση, με τη διαφορά να φτάνει τους 17 πόντους για το τελικό 85-68.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 44-31, 61-53, 85-68.