Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από τον Ιωνικό με 85-73 στο κλειστό “Χρήστος Αγγουράκης”, στο πλαίσιο της 1ης Αγωνιστικής της Β' Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Οι “κίτρινοι” παρουσιάστηκαν ανέτοιμοι και ασύνδετοι και πραγματοποίησαν πολύ κακό δεύτερο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο η ομάδα του Πειραιά δημιούργησε διαφορά.

Η ομάδα μας ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και πήρε ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων, 8-12 στο 6' και 13-17, ένα λεπτό αργότερα, με τον Chalmers να σημειώνει επτά πόντους, ερχόμενος από τον πάγκο. Οι γηπεδούχοι, όμως, με πρωταγωνιστές τους Fitzpatrick και Pridgett, ισοφάρισαν σε 19-19, στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Ιωνικός βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του Smith, στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 34-29 και με 36-31 στο 18', αλλά ο ΑΡΗΣ με καλάθια των Shuler και Milosevic μείωσε στον πόντο 39-38, με τη λήξη του πρώτου μέρους.

Οι “κίτρινοι” δεν μπόρεσαν να περιορίσουν τη δράση του Smith και το πλήρωσαν στην τρίτη περίοδο. Ο Αμερικανός πέτυχε δύσκολα καλάθια και ήταν αυτός που οδήγησε την ομάδα του για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά, 61-50, λίγο πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου, το οποίο έληξε με 63-54.

O Shuler έριξε τη διαφορά στους επτά, 63-56, όμως οι διαιτητές χρέωσαν τον Φλιώνη με αμφισβητούμενο φάουλ πάνω σε προσπάθεια για σουτ τριών πόντων του Τολιόπουλου, ενώ είχε λήξει ο χρόνος επίθεσης των γηπεδούχων. Ο ΑΡΗΣ βρέθηκε πίσω με 13 πόντους, 71-58 στα μέσα της τελευταίας περιόδου και ο Ιωνικός διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια τιμή μέχρι το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 38-37, 63-54, 85-73

ΙΩΝΙΚΟΣ (Στέργιος Κουφός): Smith 20(2), Zeisloft 5(1), Πετρόπουλος, Pridgett 19(2), Χατζηκυριάκος, Fitzpatrick 12(2), Lull 4, Τολιόπουλος 12, Χουγκάζ 13(1).

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Shuler 13(2), Σταμάτης 4, Σλαφτσάκης 2, Φλιώνης 8, Milosevic 15 (8 ριμ.), Χαριτόπουλος 3(1), Κουζέλογλου 2, Chalmers 15(1), Dragicevic 6, DeCosey 5(1).