Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε με 73-70 από το Μεσολόγγι BAXI, στο Αγρίνιο, στο πλαίσιο της πρεμιέρας της Basket League. Οι “κίτρινοι” πραγματοποίησαν κακή εμφάνιση στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Παρόλα αυτά κατάφεραν να ανατρέψουν διαφορά 12 πόντων, όμως ο Green με τρίποντο στην εκπνοή χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με την ομάδα μας, να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα (11-14 και 13-16). Το Μεσολόγγι προηγήθηκε για πρώτη φορά με 17-16 και ο Milosevic με τρίποντο διαμόρφωσε το 17-19, στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με τον Dragicevic να δίνει λύσεις, ο ΑΡΗΣ “έτρεξε” ένα επιμέρους σκορ 2-10 και απέκτησε διαφορά 10 πόντων, 19-29 στο 13'. Το Μεσολόγγι, όμως αντέδρασε, απαντώντας μ' ένα σερί 14-0 και το σκορ έγινε 33-29 στο 17', σ' ένα διάστημα, κατά το οποίο οι “κίτρινοι” είχαν κακές επιλογές και στις δυο πλευρές του γηπέδου. Η ομάδα μας πήρε και πάλι το προβάδισμα κι έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 37-40.

Ο ΑΡΗΣ κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά στους επτά πόντους, 41-48 στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, αλλά η συνέχεια ήταν πολύ κακή. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα επιμέρους σκορ 15-1, εκμεταλλευόμενοι τα λάθη και τις κακές αποφάσεις των παικτών της ομάδας και βρέθηκαν στο +7, 56-49 στο 30'.

Η εικόνα του ΑΡΗ δεν άλλαξε ούτε στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με αποτέλεσμα το Μεσολόγγι να δημιουργήσει διψήφια διαφορά, 62-51 στο 33' και 66-54 στο 35', που ήταν και η μεγαλύτερη στην αναμέτρηση. Ο Φλιώνης με προσωπικές ενέργειες κι εύστοχα τρίποντα έφερε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους, 68-64, 58'' πριν τη λήξη. Οι γηπεδούχοι υπέπεσαν σε λάθη και ο αρχηγός του ΑΡΗ έγραψε το 68-67 από τη γραμμή των 6,75, 22'' πριν το φινάλε. Ο Shuler έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Αγραβάνη στα 18'', ο παίκτης του Μεσολογγίου έχασε και τις δυο βολές και κέρδισε νέο φάουλ . Αυτή τη φορά ήταν εύστοχος και έγραψε το 70-67 στα 17,7’’, όμως ο Chalmers κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο, στα 14’’ πριν το τέλος. Ο Αμερικανός με 3/3 βολές ισοφάρισε σε 70-70 και ο Καλαμπάκος πήρε τάιμ άουτ. Η μπάλα έφτασε στον Green και αυτός με τη λήξη σούταρε τρίποντο από την κορυφή και ευστόχησε με ταμπλό για το τελικό 73-70.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 37-40, 56-49, 73-70

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ BAXI (Ντίνος Καλαμπάκος): Green 10(2), Ferguson 6, Langford, Αγραβάνης 15(1), Ναούμης, Σαχπατζίδης 9, Μοτσενίγος 7, Χατζηνικόλας 3(1), Γράβας, Amardi 9(1), Brown 7, Mathis 7(1).

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Shuler 9, Σταμάτης, Σλαφτσάκης 4, Φλιώνης 18(4), Milosevic 7(1), Κουζέλογλου 5(1), Καλαϊτζίδης, Chalmers 10, Dragicevic 10, Little, DeCosey 7.