Ο ΑΡΗΣ επικράτησε του Ηφαίστου Λήμνου με 88-77 στο «Nick Galis Hall, για την 20η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League. Οι "κίτρινοι" πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα, στο οποίο έβαλαν τις βάσεις για την έκτη νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη έδειξε από την αρχή την αποφασιστικότητά της και ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματική και στις δυο πλευρές του γηπέδου. Προηγήθηκε με 13-4 στο 5’ και μέσα από την άμυνα της, έβρισκε ρυθμό και στην επίθεση, παίρνοντας διαφορά 13 πόντων, 24-11 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο ΑΡΗΣ κυριάρχησε στη δεύτερη περίοδο, έχοντας πρωταγωνιστή τον Brown και με σερί 11-0, μετέτρεψε το 29-16 του 13ου λεπτού σε 40-16 στο 17’. Το ημίχρονο έκλεισε στο 42-21, με την ομάδα μας να παίζει εντυπωσιακή άμυνα.

Ο Ήφαιστος βρήκε λύσεις στο δεύτερο μέρος με τους Gilbert και Χαριτόπουλο, που δημιούργησαν αρκετά προβλήματα στους "κίτρινους". Οι φιλοξενούμενοι, τρέχοντας επιμέρους σκορ 16-28 στο τρίτο δεκάλεπτο μείωσαν σε 58-49 στο 29’, με το σκορ να είναι 63-52 στο 30’.

Η ομάδα της Λήμνου πλησίασε στους οκτώ πόντους, 66-58 στο 32’, όμως σ’ εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Μποχωρίδης, ο οποίος πέτυχε δυο συνεχόμενα καλάθια και σε συνδυασμό με ένα ακόμη του Dragicevic, το σκορ έγινε 72-58 στο 34’. Με τρίποντα του Terner, ο Ήφαιστος έριξε και πάλι τη διαφορά στους εννιά, 78-69, αλλά ο Fitzpatrick με δικές του προσπάθειες και δυο συνεχόμενα τρίποντα έφερε τον ΑΡΗ στο +13, 82-69, περίπου ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη, «κλειδώνοντας» τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 42-21, 63-52, 88-77

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Fitzpatrick 19 (2/8 δπ., 5/7 τρ., 6 ριμ., 2 κοψ.), Brown 22 (5/8 β., 1/6 δπ., 5/9 τρ., 5 ασ.), Μποχωρίδης 10 (2/2 β., 4/5 δπ., 3 ριμ., 7 ασ.), Φλιώνης 4 (4 ασ.), Milosevic 13 (2/2 β., 4/5 δπ., 1/2 τρ., 3 ριμ.), Σιδηροηλίας 2, Σανδραμάνης, Gecevicius 3(1), Σλαφτσάκης 2, Dragicevic 13 (1/1 β., 6/11 δπ., 14 ριμ.), Morris.

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Σταμάτης 4, Evans 2, Smith 18(2), Πελεκάνος 5(1), Τσαϊρέλης, Διαμαντάκος, Gilbert 18(3), Χαριτόπουλος 10(2), Μούρτος 2, Turner 12(4), Hammonds 6(2).