Ο ΑΡΗΣ γνώρισε την ήττα από τον Κολοσσό H Hotels με 68-74, σε ένα κατάμεστο «Nick Galis Hall», στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι «κιτρινόμαυροι» πλήρωσαν την αστοχία τους, αφού μέτρησαν 24/74 σουτ. Έτσι, δε μετουσίωσαν τα 15 επιθετικά ριμπάουντ και τα μόλις 7 λάθη τους Ο ΑΡΗΣ έκανε την ανατροπή στο τέλος και μετέτρεψε το 51-60 σε 59-62, όμως οι φιλοξενούμενοι έβαλαν μεγάλα σουτ και πήραν τη νίκη.

Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 10-8, όμως κόλλησε επιθετικά και οι Ροδίτες έκαναν σερί 0-14 και έγραψαν το 10-22, πριν το 13-22 της πρώτης περιόδου. Με όπλο την άμυνα, αλλά βρίσκοντας και λύσεις επιθετικά, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 30-33 και τοημίχρονο έληξε στο 32-35.

Ο ΑΡΗΣ πέρασε με 36-35, με τον Σανόγκο να δίνει πολλές λύσεις. Ωστόσο, ο Κολοσσός βρήκε κρίσιμα καλάθια και εκμεταλλευόμενος την αστοχία των «κιτρινόμαυρων», έκλεισε το δεκάλεπτο στο 46-49.

Ο αγώνας συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο και οι νησιώτες πήραν διαφορά 9 πόντων (51-60), περίπου τρία λεπτά πριν από το τέλος. Ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 57-60 και 59-62, όμως δύο σημαντικά τρίποντα των Ντίξον και Κατσίβελη έγειραν την πλάστιγγα προς την πλευρά των φιλοξενούμενων.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 32-35, 46-49, 68-74.