Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε με 64-61 στην Πάτρα από τον Προμηθέα, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι «κιτρινόμαυροι» πλήρωσαν την αστοχία τους, αλλά και την τεράστια διαφορά στις βολές, αφού τελείωσαν το ματς με 16 αντί 34 του αντιπάλου.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 2-6. Όμως οι γηπεδούχοι με όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ και κυρίως τις ελεύθερες βολές (12 στην πρώτη περίοδο έναντι 2 του ΑΡΗ), πέρασαν με 12-8 και με φάουλ και τεχνική ποινή σε «νεκρό» χρόνο έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 19-16.

Η επιθετική δυστοκία του ΑΡΗ επέτρεψε στον Προμηθέα να προηγηθεί με 27-19. Όμως ο ΑΡΗΣ πλησίασε στο 27-23 και στο τέλος του ημιχρόνου, μετέτρεψε το 36-27 σε 36-31.

Ο ΑΡΗΣ έμεινε κοντά στο σκορ και θα μπορούσε να προσπεράσει αν δεν ήταν άστοχος. Το κατάφερε προς το τέλος της τρίτης περιόδου, όταν με τρίποντο του Νότε έκανε το 44-45, πριν το 49-47 του 30’.

Ο ΑΡΗΣ πέρασε με 49-50, αλλά συνέχισε να είναι άστοχος, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κάνουν σερί 7-0 και να γράψουν το 56-50 στο 36’. Ο ΑΡΗΣ αντεπιτέθηκε και μείωσε σε 59-57 και 60-59. Στα 14.1’’ οι γηπεδούχοι έκαναν το 61-59 και στα 5.9’’ ο Γκούντγουιν με κάρφωμα ισοφάρισε σε 61-61. Ο Κουλμπόκα με τρίποντο στα 1.9’’ έγραψε το 64-61 και ο Χάγκινς αστόχησε σε τρίποντο με τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 36-31, 49-47, 64-61.