Ο ΑΡΗΣ πήρε σπουδαίο διπλό στη Νίκαια από τον Ιωνικό με 90-97 στην παράταση, παίρνοντας το τρίτο σερί ροζ φύλλο αγώνα του στο πρωτάθλημα.

Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν εκπληκτική ανατροπή στο τέλος της κανονικής διάρκειας, αφού βρέθηκαν να χάνουν με 76-67 λιγότερο από τρία λεπτά πριν το τέλος. Στην παράταση, ο ΑΡΗΣ έκανε εντυπωσιακό σερί και πήρε μία πολύτιμη νίκη.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε τον αγώνα με τους Τολιόπουλο, Νότε, Νετζήπογλου, Χόρκλερ και Γκούντγουιν. Ο δεύτερος και ο τελευταίος τον έβαλαν μπροστά με 3-4. Ο Ιωνικός απάντησε με σερί 8-0 και πέρασε με 11-4 στα 6’.22’’ πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου. Τολιόπουλος και Μήτρου – Λονγκ μείωσαν σε 15-11 αλλά οι γηπεδούχοι με ευστοχία από το τρίποντο έκαναν το 22-12, σκορ με το οποίο τελείωσε η πρώτη περίοδος.

Ο Γκούντγουιν με τέσσερις πόντους μείωσε σε 22-16 και ο Μήτρου – Λονγκ στον αιφνιδιασμό έκανε το 22-18. Ο Γκούντγουιν έφτασε το σερί του ΑΡΗ στο 0-8 (22-20) και ο Σανόγκο ισοφάρισε σε 22-22. Ο ΑΡΗΣ κρατούσε τον Ιωνικό άποντο και ο Μήτρου – Λονγκ έγραψε το 22-23. Με σερί 8-0 ο Ιωνικός πέρασε με 33-26 στο ημίχρονο.

Ο Νότε ξεκίνησε εξαιρετικά το τρίτο δεκάλεπτο και με 13 σερί πόντους ισοφάρισε σε 35-39. Ο Νετζήπογλου με τρίποντο έκανε το 35-42 αλλά με τρία τρίποντα ο Ιωνικός ισοφάρισε σε 44-44. Ο Γκούντγουιν ξανάβαλε τον ΑΡΗ μπροστά με 46-48 και ο Τολιόπουλος με τρίποντο έκανε το 46-51. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με σερί 5-0 για το 51-51 του 30’.

Σανόγκο και Τολιόπουλος έκαναν το 51-55 και ο τελευταίος με νέο τρίποντο το 54-58. Ο Μήτρου – Λονγκ ευστόχησε επίσης για το 57-61 και ο Τολιόπουλος με νέο καλάθι έγραψε το 57-63. Ο Ιωνικός πέρασε με 71-63 στα 3’.41’’ πριν το τέλος κάνοντας σερί 14-0. Ο Γκούντγουιν μείωσε σε 71-65 και ο Νότε έκανε το 74-67 στα 2’.40’’ αλλά ο Μαυροκεφαλίδης συνέχιζε να σκοράρει (76-67). Ο Μήτρου – Λονγκ μείωσε σε 76-70  στο 38’ και ο Τολιόπουλος με νέο τρίποντο έκανε το 76-73.

Ο Τολιόπουλος με νέο τρίποντο μείωσε σε 78-76 στα 1’.14’’. Στα 51’’ ο Χόκινς πήρε επιθετικό ριμπάουντ και με 1/2 βολές έκανε το 79-76.  Στα 44’ ο Μήτρου – Λονγκ πέτυχε μία βολή (79-77) και ο ΑΡΗΣ κέρδισε την κατοχή. Ο Τολιόπουλος δέχτηκε κόψιμο αλλά έκλεψε και κέρδισε φάουλ στα 29.8’’. Ισοφάρισε σε 79-79 και στα 8.6’’ ο Αρσενόπουλος έκανε επιθετικό φάουλ. Ο ίδιος αστόχησε σε τρίποντο και το ματς πήγε στην παράταση.

Ο Σανόγκο με 3/4 βολές έκανε το 81-84 και ο Νότε μετά από κλέψιμο το 81-86. Ο Τολιόπουλος με νέα «βόμβα» έγραψε το 81-89 και ο Μήτρου – Λονγκ το 81-91. Ο Νότε πέτυχε καλάθι και φάουλ για το 81-94 και ο ίδιος έγραψε το 81—96. Όλα είχαν κριθεί και ο ΑΡΗΣ έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 33-26, 51-51, 79-79, 90-97.