Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από τον Κολοσσό με 90-86 στη Ρόδο, για τη 19η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League. Οι “κίτρινοι” έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πετύχουν την πρώτη τους φετινή εκτός έδρας νίκη, καθώς στην τελευταία περίοδο απώλεσαν διαφορά 13 πόντων, δεχόμενοι 38 πόντους.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με την ομάδα μας να βρίσκει λύσεις στα πρόσωπα των Μποχωρίδη και Dragicevic και να ισοφαρίζει σε 17-17 με την ολοκλήρωσή του.

Ο ΑΡΗΣ ήλεγξε τον ρυθμό στη δεύτερη περίοδο, παίζοντας πολύ καλή άμυνα. Προηγήθηκε με 17-23 και παρότι η ομάδα της Ρόδου μείωσε σε 21-23, οι παίκτες του Σάββα Καμπερίδη έβγαλαν ωραίες συνεργασίες και έφτασαν στο +9, 23-32 και δυο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου αύξησαν τη διαφορά στους 14 πόντους, 25-39. Ο Κολοσσός αντέδρασε και με δυο τρίποντα του Griffin, το ένα εκ των οποίων στην εκπνοή του πρώτου εικοσαλέπτου, έριξε τη διαφορά στους έξι, 37-43.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με καλή ψυχολογία στο δεύτερο μέρος και ισοφάρισαν σε 46-46 στο 23'. Οι “κίτρινοι” έκλεισαν και πάλι τους διαδρόμους προς το καλάθι τους και με επιμέρους σκορ 3-12, ξέφυγαν με 49-58 στο 27', έχοντας πρωταγωνιστές τους Milosevic και Morris, ενώ διατήρησαν αυτή τη διαφορά μέχρι το τέλος της περιόδου (52-61).

Με δύο καλάθια του Μποχωρίδη και του Φλιώνη, ο ΑΡΗΣ “έχτισε” διαφορά 13 πόντων στο πρώτο λεπτό του τέταρτου δεκαλέπτου. Οι Ροδίτες μείωσαν σε 65-69 με βολές του Τσαλμπούρη από το τέταρτο φάουλ που δόθηκε λανθασμένα στον Brown. O Αμερικανός στην επόμενη φάση, χρεώθηκε με το πέμπτο φάουλ,  αποβλήθηκε από τον αγώνα και η ομάδα μας συμπλήρωσε πολύ νωρίς τα πέντε ομαδικά φάουλ, με τους γηπεδούχους να αποκτούν το bonus των βολών. Οι κακές επιλογές και τα λάθη των παικτών του ΑΡΗ έδωσαν το δικαίωμα στην ομάδα της Ρόδου να ισοφαρίσει σε 71-71 στο 35'.

Με το σκορ στο 73-73 ο Μποχωρίδης αστόχησε σε δύο βολές και ο Dragicevic υπέπεσε σε δύο λάθη. Ο Κολοσσός με 1/2 βολές του Griffin και καλάθι του Kromah προηγήθηκε με 76-73 στο 37’.

Ο Dragicevic μείωσε στον πόντο, 76-75, δυο λεπτά πριν το φινάλε. Ο Love με 2/2 βολές έκανε το 78-75 στα 1'39'', ο Dragicevic είχε 1/2 από τη γραμμή, γράφοντας το 78-76 και ο Agbelese με καλάθι και φάουλ έκανε το 80-76 στα 1'03''. Ο Μποχωρίδης κέρδισε φάουλ, αλλά ευστόχησε σε μία βολή (80-77) στα 54’’ και ο Griffin με τρίποντο έγραψε το 83-77 στα 33’’. Ο Μποχωρίδης με τρίποντο μείωσε σε 83-80 στα 22''. Ο Love με 2/2 βολές στα 21,2'' έκανε το 85-80 και ο Μποχωρίδης μείωσε σε 85-82 με βολές στα 15''. Ο Dragicevic μείωσε σε 87-83 στα 10'', όμως ο Fitzpatrick πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, σκόραρε και κέρδισε και φάουλ για να μειώσει σε 87-86, στα 8,7’’ πριν το τέλος.

Ο Σλαφτσάκης έπαιξε άμυνα στον Love αλλά ο Μπήτης τον χρέωσε με αμφισβητούμενο φάουλ και ο Αμερικανός του Κολοσσού με 2/2 βολές έγραψε το 89-86 στα 7,6''. Ο Μποχωρίδης προσποιήθηκε για τρίποντο, αλλά στην προσπάθειά του έκανε βήματα, που καταλογίστηκαν από τον Παπαπέτρου και τα πάντα κρίθηκαν εκεί.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 37-43, 52-61, 90-86

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Άρης Λυκογιάννης): Agbelese 13, Brazelton, Τσαλμπούρης 11(1), Griffin 18(4), Μωραΐτης, Love 23(1), Daniels 10, Kromah 11(1), Τουτζιαράκης 2, Παύλος 2.

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Fitzpatrick 10, Brown 3, Μποχωρίδης 24 (3 τρ., 9 ριμ., 10 ασ.), Φλιώνης 2, Milosevic 10(2), Gecevicius 2, Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 4, Dragicevic 20, Morris 11(2).