Ο ΑΡΗΣ Midea ηττήθηκε από τον Προμηθέα Πάτρας με 73-77, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Οι «κιτρινόμαυροι» αντέδρασαν αργά, αφού στο 34’ ήταν πίσω με 50-68 και η αντεπίθεση που έκαναν, μειώνοντας στους τέσσερις πόντους, δεν ολοκληρώθηκε.

Με τους Μποχωρίδη και Καρ να σημειώνουν 10 πόντους, ο ΑΡΗΣ Midea προηγήθηκε 12-8. Τη σκυτάλη πήρε ο Μπάξτον, ο οποίος φτάνοντας τους 8 πόντους κράτησε τους γηπεδούχους μπροστά με 20-17. Το δεκάλεπτο έληξε στο 22-19.

Στη δεύτερη περίοδο ο ΑΡΗΣ Midea κόλλησε επιθετικά. Πέτυχε μόνο 6 πόντους σ’ αυτό το διάστημα και ο Προμηθέας, όντας εύστοχος από τη γραμμή των βολών, πέρασε με 24-30 και έκλεισε το ημίχρονο στο +11, προηγούμενος με 28-39.

Ο ΑΡΗΣ Midea δεν μπορούσε να βρει λύσεις επιθετικά και οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν στα επίπεδα των 15 πόντων και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο 45-63.

Στο 34’ το σκορ ήταν 50-68 και εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση των «κιτρινόμαυρων». Με σκορ από τους Σόουζα, Μποχωρίδη και Τολιόπουλο, ο ΑΡΗΣ Midea «ροκάνισε» τη διαφορά και το τρίποντο του Χάρελ έγραψε το 64-71. Οι γηπεδούχοι έχασαν κάποιες κρίσιμες βολές και παρότι μείωσαν στους τέσσερις πόντους (73-77), δεν είχαν χρόνο για την ολική ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 28-39, 45-63, 73-77.