Ο ΑΡΗΣ Midea γνώρισε την ήττα από την Ουλμ με 88-99 στην παράταση, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του BKT EuroCup.

Οι «κιτρινόμαυροι» έχουν πολλά παράπονα για τα σφυρίγματα των διαιτητών, ειδικά στην τέταρτη περίοδο του αγώνα, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα ο αγώνας να πάει στην παράταση. Εκεί ο ΑΡΗΣ Midea, με δεδομένες τις απουσίες των Σανόγκο, Μπλούμπεργκς (ήταν στη 12άδα αλλά δεν αγωνίστηκε, όντας χωρίς μία κανονική προπόνηση), γνώρισε την ήττα.

Ο αγώνας ξεκίνησε ισορροπημένα και στο πρώτο πεντάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν στο 10-10. Με δύο σερί καρφώματα του Ντε Σόουζα ο ΑΡΗΣ Midea έκανε το 14-11 και στη συνέχεια με πέντε συνεχόμενους πόντους του Περσίδη το 21-19, σκορ με το οποίο τελείωσε η πρώτη περίοδος.

Με τρίποντα των Τολιόπουλου και Κατσίβελη οι «κιτρινόμαυροι» ξέφυγαν με 27-21 και με τον Καρ να φτάνει τους 10 πόντους, έγραψαν το 33-25. Η αντίδραση των Γερμανών ήταν άμεση και πέρασαν με 33-34, με σερί 0-9. Τολιόπουλος και Καρ κράτησαν τους γηπεδούχους μπροστά στο ημίχρονο, με 42-41.

Γκάλινατ και Καρ έκαναν το 50-45, όμως η Ουλμ προσπέρασε με 51-53. Ο Χάρελ και ο Τολιόπουλος έδωσαν λύσεις για τον ΑΡΗ Midea, ο οποίος έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο 59-55.

Η Ουλμ ξαναπέρασε με 64-68, όμως δύο μεγάλα τρίποντα των Καρ, Μποχωρίδη, έφεραν το ματς και πάλι στα ίσια (70-70). Ο αγώνας πήγε πόντο – πόντο και δυστυχώς τα φαλτσοσφυρίγματα δεν έλειψαν, με αποκορύφωμα τη διπλή ντρίπλα του Νούνιεζ με το σκορ στο 78-79. Μετά το 78-81, ο Τολιόπουλος πέτυχε μεγάλο τρίποντο και οδήγησε το ματς στην παράταση (81-81).

Το έξτρα πεντάλεπτο ξεκίνησε με τεχνική ποινή στον ΑΡΗ Midea και εναντίον του φάουλ. Οι Γερμανοί προηγήθηκαν με 81-89 και παρότι οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν σε 86-91, δεν είχαν χρόνο και αντοχές για την ολική ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 42-41,  59-55, 81-81 (κ.δ.), 88-99.