Ο ΑΡΗΣ Midea ηττήθηκε στην εκπνοή από την Τρέντο με 69-67, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του BKT EuroCup.

Οι «κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν να χάνουν με διαφορά 15 πόντων στην 4η περίοδο, όμως γύρισαν το ματς, ισοφάρισαν λίγο πριν το τέλος, αλλά ηττήθηκαν με καλάθι στην εκπνοή του αγώνα.

Με καλάθια του Μπάνκστον και του Φίλλιου ο ΑΡΗΣ Midea προηγήθηκε με 0-4. Οι γηπεδούχοι με σερί 7-0 πέρασαν με 7-4, αλλά Καρ και Ντε Σόουζα ξανάβαλαν μπροστά τους «κιτρινόμαυρους» με 7-8. Ο Μποχωρίδης έγραψε το 8-10 και ο Χάρελ με τρίποντο το 12-13. Ο Αμερικανός φόργουορντ και ο Καρ κράτησαν τους φιλοξενούμενους μπροστά (15-17), πριν το 17-17 του δεκαλέπτου.

Η Τρέντο έκανε το 24-19 αλλά Μπλούμπεργκς και Χάρελ μείωσαν άμεσα σε 24-23 και ο Σλαφτσάκης έκανε το 24-25. Ο Μποχωρίδης με τρίποντο ισοφάρισε σε 30-30 και ο Φίλλιος έκανε το 30-32, πριν  το 32-32 του ημιχρόνου.

Οι Ιταλοί έκαναν το 39-32 και στα μισά της τρίτης περιόδου ξέφυγαν με 47-34, με ένα επιμέρους 15-2. Ο Χάρελ έδωσε ανάσα για το 47-37 και ο Κατσίβελης μείωσε σε 47-39. Ο Σλαφτσάκης με βολές έκανε το σερί 0-7 (47-41) αλλά το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους σε διψήφια διαφορά (53-43).

H Τρέντο έκανε το 58-43. Ο Ντε Σόουζα με τέσσερις πόντους έκανε το 62-49 και ο Κατσίβελης με τρίποντο το 62-52. Ο Χάρελ με τον ίδιο τρόπο έγραψε το 65-55 και ο ίδιος έκανε το 65-57 στο 36’. Ο Μποχωρίδης με βολές έριξε τη διαφορά στους έξι πόντους (65-59) και ο Χάρελ έγραψε το 65-61 στα 2’.41’’ πριν από το τέλος (σερί 0-9). Ο εκπληκτικός Χάρελ με νέο τρίποντο έκανε το 65-64. Οι Ιταλοί σκόραραν και ο Καρ έκανε διπλή ντρίπλα, όμως ο Μποχωρίδης έκλεψε και στα 58.9’’ με 1/2 βολές έκανε το 67-65.

Οι «κιτρινόμαυροι» έκλεψαν και στα 31.3’’ ο Καλόγηρος κέρδισε φάουλ αλλά έχασε και τις δύο βολές. Στα 15.7’’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ. Αστόχησαν στις βολές και στα 4.2’’ ο Χάρελ κέρδισε τρεις βολές. Ευστόχησε στις δύο και έφερε το ματς στα ίσια (67-67) αλλά οι γηπεδούχοι ευστόχησαν στην εκπνοή για το 69-67.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 32-32, 53-43,