Ο ΑΡΗΣ πραγματοποίησε πολύ κακή εμφάνιση και ηττήθηκε από τον Ήφαιστο Λήμνου με 85-59, στο κλειστό “Νίκος Σαμαράς”, για την 7η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League. Οι “κίτρινοι” υπέπεσαν σε αρκετά λάθη (19), είχαν πολύ άσχημα ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα και δεν μπόρεσαν να μπουν στο πνεύμα της αναμέτρησης.

Οι δυο ομάδες ήταν άστοχες στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τον ΑΡΗ να βρίσκει λύσεις κοντά στο καλάθι, όμως ο Dragicevic χρεώθηκε με τρία φάουλ, πριν συμπληρωθούν έξι λεπτά αγώνα. Ο Σούλης Μαρκόπουλος χρησιμοποίησε άμυνα ζώνης, προκειμένου να αποφύγει μεγαλύτερη φθορά από φάουλ. Με το σκορ στο 9-9, η ομάδα μας δέχθηκε ένα σερί 5-0 και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 14-9, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 16-11.

Ο Ήφαιστος ξέφυγε με 31-20 στο 15', όμως ο ΑΡΗΣ με πρωταγωνιστή τον Dragicevic μείωσε σε 31-24 και σε 33-26. Τα λάθη των “κίτρινων”, όμως είχαν σαν αποτέλεσμα να “τρέξουν” οι γηπεδούχοι ένα επιμέρους σκορ 6-1 και να πάρουν διαφορά 12 πόντων, 39-27 στο ημίχρονο.

Η τρίτη περίοδος άρχισε με τον πιο άσχημο τρόπο για την ομάδα μας, που βρέθηκε να χάνει με 45-27. Οι νησιώτες αύξησαν το προβάδισμά τους και στους 19 πόντους, 48-29, αλλά ο ΑΡΗΣ αντέδρασε και μείωσε σε 48-39, περίπου στα μισά του δεκαλέπτου. Η ομάδα της Λήμνου, χάρη στην ευστοχία της από την περιφέρεια ξέφυγε και πάλι με 60-43 στο τέλος της περιόδου.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο τελευταίο δεκάέπτο, με τον Ήφαιστο να ανοίγει κι άλλο τη ψαλίδα (63-43) και να φτάνει εύκολα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 39-27, 60-43, 85-59

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Moldoveanu 5(1), Σταμάτης 5(1), Evans 11 (7 ριμ.), Smith 13(3), Πελεκάνος, Τσαϊρέλης 11(1), Διαμαντάκος 4, Χαριτόπουλος 9(2), Μούρτος 4, Little 18(2), Hammonds 5(1), Στασινός.

ΑΡΗΣ (Σούλης Μαρκόπουλος): Φλιώνης 5(1), Βλάσιος 3(1), Milosevic 16 (7 ριμ.), Σακελλαρίου 6(2), Talton 5, Gecevicius 1, Σλαφτσάκης 4, Νετζήπογλου, Dragicevic 13, Morris 5(1), Βουλγαρόπουλος 1.