Ο ΑΡΗΣ επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας του Περιστερίου Winmasters με 72-59, στο γεμάτο «Nick Galis Hall», για την 8η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «κίτρινους» ήταν ο Λευτέρης Μποχωρίδης, ο οποίος σημείωσε 27 πόντους, στην επάνοδό του στην αγωνιστική δράση, μετά από απουσία 53 ημερών.

Η ομάδα μας έδειξε από την αρχή την αποφασιστικότητα της και τη μεγάλη της θέληση να κερδίσει το παιχνίδι. Προηγήθηκε με 10-6, αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις μέσα στο «ζωγραφιστό» με τον Moreira και τρέχοντας ένα σερί 0-7 πέρασαν μπροστά με 10-13. Ο ΑΡΗΣ, όμως αντέδρασε άμεσα, απαντώντας με επιμέρους σκορ 9-1, μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (19-14), έχοντας ηγέτη τον Μποχωρίδη, που σκόραρε τους 12 από τους 19 πόντους της ομάδας.

Με τρίποντο του Gecevicius, οι «κίτρινοι» ξέφυγαν για πρώτη φορά στο σκορ με οκτώ πόντους, 27-19 στο 14’, αλλά δεν κατάφεραν να διατηρήσουν αυτό το προβάδισμα. Η αθηναϊκή ομάδα μ’ ένα σερί 0-8 ισοφάρισε σε 27-27 και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι δυο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ με τον Σιδηροηλία να γράφει στην εκπνοή το 39-35.

Ο ΑΡΗΣ, μέσα από την άμυνά του, ήλεγξε τον ρυθμό της αναμέτρησης στην τρίτη περίοδο με τον Μποχωρίδη να φωνάζει και πάλι «παρών». Δημιούργησε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά, 52-42 στο 27’ και την κράτησε ως το τέλος του δεκαλέπτου (58-48).

Η ομάδα μας συνέχισε να παίζει εκπληκτική άμυνα, απέναντι στη δεύτερη καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος, την οποία κράτησε για επτάμιση λεπτά, δίχως πόντο και έτρεξε ένα σερί 10-0, το οποίο μετέτρεψε το 58-51 σε 68-51, καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 39-35, 58-48, 72-59

ΑΡΗΣ (Σούλης Μαρκόπουλος): Fitzpatrick (4 ριμ., 4 κλ.) Μποχωρίδης 27 (9/9 β., 9/11 δπ., 5 ριμ., 4 ασ., 5 λ.), Φλιώνης 5 (1 τρ., 2 κοψ.), Milosevic 5 (11 ριμ.), Talton 2, Gecevicius 5(1), Σλαφτσάκης 6, Dragicevic 8 ( 8 ριμ., 4 ασ.), Morris 12 (6/8 δπ., 5 ριμ.,).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ηλίας Ζούρος): Smith 5(1), Blake 10(1), Ξανθόπουλος 2, Σκορδίλης 4, Αγραβάνης, Σαλούστρος 2, Moreira 8, Γόντικας 2, Βασιλόπουλος 6(2), Hatcher 7(1), Gray 5, Kingsley 8.