Ο ΑΡΗΣ Midea πήρε σημαντική νίκη απέναντι στην Καρδίτσα Ιαπωνική με 69-61 στο «Nick Galis Hall», στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Basket League.

Ο αγώνας ήταν πραγματικό ντέρμπι και οι Θεσσαλοί ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο διάστημα, παίρνοντας και διαφορά 10 πόντων στο ημίχρονο. Ωστόσο, η άμυνα των γηπεδούχων, οι οποίοι δέχτηκαν 22 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, η εκτελεστική δεινότητα του Τολιόπουλου, η πληθωρική παρουσία του Χάρελ, η μαχητικότητα του Σανόγκο και η ψυχραιμία του Γκάλινατ στις βολές, χάρισαν τη νίκη στον ΑΡΗ Midea, την 3η συνεχόμενή του σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Μετά το αρχικό 5-5, η Καρδίτσα προηγήθηκε με 5-9 και 9-13. Με δύο τρίποντα των Μποχωρίδη και Τολιόπουλου, η πρώτη περίοδος έληξε 15-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ Midea κόλλησε επιθετικά και οι φιλοξενούμενοι αύξησαν τη διαφορά. Εκμεταλλευόμενοι τα λάθη και την αστοχία των γηπεδούχων (10 στο πρώτο μισό), έκαναν το 22-29 και έκλεισαν το ημίχρονο στο 29-39.

Ο ΑΡΗΣ Midea αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο και με τους Τολιόπουλο, Χάρελ να σκοράρουν μείωσε σε 39-41. Οι «κιτρινόμαυροι», με τον Έλληνα γκαρντ να φτάνει τους 13 πόντους στην 3η περίοδο, πέρασαν με 47-46, πριν το 50-50 του 30’.

Η τέταρτη περίοδος ήταν εξίσου ψυχοφθόρα. Η Καρδίτσα πέρασε με 50-54 και μετά το 54-56 του 34’, το σκορ κόλλησε για περίπου τρία λεπτά. Ο Σανόγκο πέτυχε τέσσερις κρίσιμους πόντους για το 58-57 και οι Τολιόπουλος, Γκάλινατ έγραψαν το 61-57. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 61-59, αλλά έκαναν αντιαθλητικό φάουλ στον Γκάλινατ. Ο Αμερικανός γκαρντ, μαζί με τον Σανόγκο, ήταν ψύχραιμοι στις κρίσιμες βολές και ο ΑΡΗΣ πήρε διαφορά έξι πόντων (67-61), πριν ο Ιβοριανός γράψει το τελικό 69-61.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 29-39, 50-50, 69-61.