Ο ΑΡΗΣ Midea έκανε κατάθεση ψυχής και κέρδισε την περσινή φιναλίστ του BKT EuroCup, Τουρκ Τέλεκομ με 68-66, για την 3η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Οι «κιτρινόμαυροι» αγωνίστηκαν χωρίς τον Λευτέρη Μποχωρίδη, τον Ρόμπερτς Μπλούμπεργκς και τον άρτο αφιχθέντα Κρις Μπάνκστον. Παρά το περιορισμένο ροτέισον, οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη τα έδωσαν όλα στο γήπεδο και κατάφεραν να φύγουν νικητές, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Ο Βασίλης Τολιόπουλος είχε 22 πόντους, ενώ «διψήφιοι» ήταν Καρ (13) και Σανόγκο (12).

Ο ΑΡΗΣ Midea ξεκίνησε δυνατά και ευστοχώντας σε τρία τρίποντα, προηγήθηκε με 9-2. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον ίδιο τρόπο και πέρασαν με 11-13 και 14-18. Τολιόπουλος και Σανόγκο ξανάφεραν τους «κιτρινόμαυρους» μπροστά με 19-18 και ο Καρ με τέσσερις σερί πόντους έγραψε το 23-18. Το δεκάλεπτο έληξε στο 23-20.

Οι Τούρκοι πέρασαν με 23-27 αλλά ο Σανόγκο έφτασε τους 12 πόντους και έκανε το 28-27, ενώ ο Τολιόπουλος, φτάνοντας τους 9, έγραψε το 32-28. Ο ΑΡΗΣ Midea «κόλλησε» στην επίθεση και το ημίχρονο έληξε στο 34-38.

Ο ΑΡΗΣ Midea πέρασε 42-40 με μπροστάρη τον Καρ και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Τολιόπουλος. Με τρία συνεχόμενα τρίποντα, ο διεθνής γκαρντ έκανε το 55-46 και «έβαλε φωτιά» στο γήπεδο! Οι Τούρκοι μείωσαν σε 55-54 στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο Γκάλινατ με τρίποντο έκανε το 58-54, όμως η Τέλεκομ με σερί 0-6 πέρασε με 58-60. Χάρελ και Καρ έδωσαν σημαντικές ανάσες, για το 64-63 και ο Σλαφτσάκης έκανε το 66-63. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 66-66, ο Τολιόπουλος με βολές έκανε το 68-66 και μετά από εκατέρωθεν άστοχα σουτ, ο ΑΡΗΣ Midea κράτησε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 34-38, 55-54, 68-66.