Με σημαντικά αγωνιστικά προβλήματα να τον ταλανίζουν, ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 97-73, για τον πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης των play-offs της Basket League.

Οι «κιτρινόμαυροι» αγωνίστηκαν χωρίς τους Σανόγκο, Χρηστίδη, Σχίζα, ο Χόρκλερ έπαιξε λιγότερο από 6 λεπτά, ενώ και ο Χάγκινς αγωνίστηκε με πρόβλημα στο πόδι. Είχαν ουσιαστικά επτά ετοιμοπόλεμους παίκτες και π

Λόγω των προβλημάτων του, ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε τον αγώνα με τέσσερις περιφερειακούς (Τολιόπουλο, Μήτρου – Λονγκ, Νότε, Νετζήπογλου, μαζί με τον Γκούντγουιν) και ο Ολυμπιακός χτυπώντας μέσα στη ρακέτα προηγήθηκε με 9-2 και 13-4, στο 5’. Καββαδάς και Νετζήπογλου σκόραραν για το 15-8 αλλά οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 26-10. Το δεκάλεπτο έληξε στο 28-12.

Ο Μήτρου – Λονγκ με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε σε 28-18 και ο Νότε ολοκλήρωσε ένα σερί 0-8 για το 28-20. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε εκ νέου, με 39-22 στο 15’. Ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να μείνει κοντά με μακρινά σουτ (47-33) και ο Φίλλιος με τρίποντο έκανε το 50-36, πριν το 53-36 του ημιχρόνου.

Ο Τολιόπουλος και ο Νότε με τρίποντα μείωσαν σε 53-42 και ο πρώτος με νέο τρίποντο έκανε το 53-45, ολοκληρώνοντας ένα σερί 0-9. Ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 13-0 για το 66-45, στο 26’. Με Καββαδά και Νετζήπογλου ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να κρατηθεί όσο πιο κοντά μπορούσε (71-52) και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο 73-54.

Γκούντγουιν και Καββαδάς σκόραραν για το 75-58 πριν οι γηπεδούχοι κάνουν ένα 5-0 και το 80-58. Ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά στο 93-67, πριν από το τελικό 97-73.

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 53-36, 73-54, 97-73.