Ο ΑΡΗΣ κέρδισε τον Προμηθέα Πάτρας με 95-79 σε ένα κατάμεστο «Nick Galis Hall» και έκλεισε με νίκη την κανονική περίοδο της Basket League.

Σε έναν αγώνα – γιορτή, ο οποίος συνδυάστηκε με την ανάρτηση του 22ου λαβάρου της ομάδας στην οροφή του «Nick Galis Hall», παρουσία της ομάδας που κατέκτησε το Σούπερ Κύπελλο του 1986, οι «κιτρινόμαυροι» κυριάρχησαν από την αρχή μέχρι το τέλος, κάνοντας μία από τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις τους. Ο ΑΡΗΣ είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ μέτρησε 111/23 τρίποντα και 23 ασίστ.

Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 12-4 και 19-9 και πήρε γρήγορα το «τιμόνι» της αναμέτρησης. Το δεκάλεπτο έληξε στο 28-17.

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη κράτησαν τον έλεγχο και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Παρότι ο Προμηθέας μείωσε σε 28-22 και 33-29, με σκορ από τον JD Νότε και όπλο την άμυνα, ο ΑΡΗΣ έφτασε ξανά στο +11 (45-34) και έκλεισε το ημίχρονο στο 51-40.

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν με το γκάζι πατημένο στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασαν στο 65-49. Με τον Νόα Χόρκλερ να σκοράρει, έφτασαν τη διαφορά στους 19 πόντους (76-57), στο τέλος της περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο. Μείωσαν σε 83-75, όμως τα τρίποντα των Χόρκλερ και Νότε ο ΑΡΗΣ ξαναπήρε διαφορά ασφαλείας και δεν ανησύχησε μέχρι το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 51-40, 76-57, 95-79.