Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από την ΑΕΚ με 92-79 στο “Νίκος Γκάλης” της Αθήνας, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της ΕΚΟ Basket League. Οι “κίτρινοι”, στο ντεμπούτο του Σάββα Καμπερίδη στον πάγκο τους, ήταν ανταγωνιστικοί έως το 36ο λεπτό, διεκδικώντας τη νίκη, όμως η ευστοχία των γηπεδούχων, κυρίως από την περιφέρεια δεν τους επέτρεψε να μείνουν μέχρι το τέλος στο παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-3 και με 12-6 στο 6', αλλά η ομάδα μας ισοφάρισε σε 12-12, ένα λεπτό αργότερα. Η αθηναϊκή ομάδα, ωστόσο, έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 19-15.

Εκμεταλλευόμενη την κακή αμυντική λειτουργία του ΑΡΗ, η ΑΕΚ “έτρεξε” ένα σερί 11-0 και ξέφυγε με 30-15 στο 13'. Η αντίδραση των “κίτρινων” ήταν άμεση και με τον Gecevicius να δίνει σημαντικές λύσεις και με τον Brown να είναι εύστοχος, μείωσαν σε 34-31 στο 17' και έφτασαν σε απόσταση ενός καλαθιού δυο φορές, πριν το 40-38, που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Με δυο συνεχόμενα τρίποντα του Gecevicius, ο ΑΡΗΣ έφερε τον αγώνα στα ίσια, 46-46 στο 23' και λίγο αργότερα 48-48. Εφαρμόζοντας άμυνα ζώνης, οι γηπεδούχοι έκλεισαν τους διαδρόμους προς το καλάθι τους και αυτό τους βοήθησε να βρουν ρυθμό στην επίθεση, με τους Sant-Roos και Langford να αποτελούν τα μεγαλύτερα προβλήματα. Χάρη σε δικές τους προσπάθειες, η ΑΕΚ πήρε διαφορά 12 πόντων, 64-52, διατηρώντας αυτό το προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (66-54).

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και πάλι με 71-54 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με τον ΑΡΗ να προσπαθεί να βγάλει αντίδραση και να μειώνει σε 75-64 στο 34'. Σε εκείνο το σημείο, ο Brown έδειξε την εκτελεστική του ικανότητα, ευστοχώντας σε τρία συνεχή τρίποντα, με αποτέλεσμα η ομάδα μας να ρίξει τη διαφορά στους πέντε, 78-73 στο 35', επιστρέφοντας στο παιχνίδι. Ο Langford με σουτ τριών πόντων έκανε το 81-73 στο 36' και ο Γκίκας με συνεχόμενα τρίποντα, πάνω σε άμυνα “έσβησε” τις ελπίδες του ΑΡΗ, καθώς ένα λεπτό πριν τη λήξη το σκορ ήταν 90-77, προτού διαμορφωθεί το τελικό 92-79.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-38, 66-54, 92-79

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ray 5(1), Τολιόπουλος, Langford 19(2), Maciulis 6(2), Κακλαμανάκης 6, Χρυσικόπουλος 15(3), Γκίκας 15 (4 τρ., 5 ασ.), Sant-Roos 19 (12 ριμ.), Ρογκαβόπουλος 2, Γιαννόπουλος, Slaughter 5.

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Fitzpatrick, Brown 17 (1/2β., 2/3 δπ., 4/5 τρ., 3 ασ.), Μποχωρίδης 5 (3 ασ.), Φλιώνης 2, Milosevic 14 (2 τρ., 6 ριμ.), Gecevicius 14 (1/1 β., 2/2 δπ., 3/7 τρ.), Σλαφτσάκης, Dragicevic 21 (7/8 β., 7/9 δπ., 11 ριμ., 9 ασ.), Morris 6(1).