Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από τον Πανιώνιο με 80-86 στο «Nick Galis Hall», στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της ΕΚΟ Basket League και παρέμεινε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 0-6, όμως οι «κίτρινοι» απάντησαν με ένα σερί 7-0 και πήραν το προβάδισμα. Η ομάδα μας απέκτησε μοα διαφορά τεσσάρων πόντων, 17-13, αλλά ο Πανιώνιος μείωσε σε 20-19 με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Fitzpatrick και Brown έδωσαν λύσεις για τον ΑΡΗ, όμως ο Lee με συνεχόμενους πόντους έβαλε τον Πανιώνιο μπροστά στο σκορ με 29-30 και στα μέσα του δεκαλέπτου το σκορ έγινε 29-35. Η αθηναϊκή ομάδα διατήρησε προβάδισμα έξι πόντων μέχρι το τελευταίο λεπτό με τον Gecevicius να μειώνει σε 47-49, στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Με πρωταγωνιστή τον Βεργίνη, ο Πανιώνιος έφτασε για πρώτη φορά στον αγώνα τη διαφορά σε διψήφια τιμή, 49-59 στο 24’. Ο Morris σημείωσε πέντε συνεχόμενους πόντους και ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 54-59, όμως δεν μπόρεσε να πλησιάσει κι άλλο με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να κλείσει στο 59-68.

Η ομάδα μας, χάρη στην καλή της άμυνα και με τους Μποχωρίδη και Dragicevic να σκοράρουν στην επίθεση, ισοφάρισε σε 73-73 στο 35’ και με ένα τρίποντο του Φλιώνη κι ένα δίποντο του Brown προηγήθηκε με 78-75. Οι παίκτες του ΑΡΗ δεν εκμεταλλεύτηκαν τις επόμενες επιθέσεις για να αυξήσουν τη διαφορά και ο Duren με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έβαλε τον Πανιώνιο μπροστά στο σκορ με 78-79, περίπου δυο λεπτά πριν τη λήξη. Ο Duren και πάλι ευστόχησε σε τρίποντο, κάνοντας το 78-82, 1’14’’ πριν το φινάλε. Ο Dragicevic αστόχησε σε δύο βολές στα 1’08’’, ο Samuels ήταν άστοχος στα 40’’ και ο Μαυροβούνιος center μείωσε σε 80-82, στα 26’’ πριν το τέλος. Ο Gecevicius έκανε φάουλ στον Βεργίνη, που ήταν εύστοχος τις βολές (80-84 στα 25,7’’), ο Morris αστόχησε σε τρίποντο και ο Duren με 2/2 βολές έγραψε το τελικό 80-86.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 47-49, 59-68, 80-86

ΑΡΗΣ (Σούλης Μαρκόπουλος): Fitzpatrick 14 (1/1 δπ., 4/7 τρ.), Brown 13 (1/1 β., 3/6 δπ., 2/5 τρ., 4 ασ.), Μποχωρίδης 6(1), Φλιώνης 5(1), Milosevic 12 (1 τρ, 8 ριμ.), Gecevicius 4(1), Σλαφτσάκης 4, Dragicevic 11 (9 ριμ.), Morris 11.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ SU CASA (Λίνος Γαβριήλ): McGill 2, Lee 11 (10 ριμ.), Duren 19 (2), Βεργίνης 21(1), Petrovic 2, Καμαριανός 3(1), Τζουγκαράκης, Καμπερίδης 6(2), Samuels 15(2), Pasalic 7(2).