Το νικηφόρο σερί του ΑΡΗ Midea (4 συνεχόμενα ροζ φύλλα αγώνα) σταμάτησε στην Πάτρα, όπου ηττήθηκε από τον Προμηθέα με σκορ 70-57 για τη 19η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο ΑΡΗΣ Midea ξεκίνησε τον αγώνα με τους Τολιόπουλο, Μπλούμεργκς, Μποχωρίδη, Χάρελ και Ντε Σόουζα. Ο Τολιόπουλος πέτυχε το πρώτο τρίποντο για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη μειώνοντας σε 7-3 στο 7’.08’’ της αναμέτρησης αλλά οι γηπεδούχοι με 4 σερί πόντους έκαναν το 11-3. Ο Μπάνκστον με κάρφωμα μείωσε τη διαφορά ενώ τη σκυτάλη πήρε ο Μποχωρίδης γράφοντας το 13-7. Με μία εύστοχη βολή  και καλάθι του Μπάνκστον η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη μείωσε εκ νέου σε 15-10 ενώ ο Στάρκ στον αιφνιδιασμό έγραψε το 17-12. Εύστοχος από την γραμμή των βολών ήταν ο Μπάνκστον ο οποίος έκανε το 17-14, πριν το 20-14 της πρώτης περιόδου.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε με 7-0 στη δεύτερη περίοδο για το 27-14, πριν ο Χάρελ μειώσει σε 27-16. Ο Χάρελ με τρίποντο έκανε το 29-19 και ο Στάρκ μείωσε σε 29-21 στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου. Στο 3’.05’’ ο αρχηγός του ΑΡΗ Midea  έκανε το 31-23 ενώ ο Στάρκ ήταν εύστοχος έξω από τα 6.75 μειώνοντας εκ νέου τη διαφορά σε 31-26. Ο Μπλούμπεργς με τρίποντο έγραψε το 34-29, πριν το ημίχρονο λήξει με σκορ 37-29.

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου ο Στάρκ με τρίποντο μείωσε σε 37-32 και ο Τολιόπουλος σε 37-34. Ο αρχηγός των «κιτρινόμαυρων» σκόραρε ξανά γράφοντας το 38-36. Ο Προμηθέας έκανε το 44 -36 στα 5’.16’’ του παιχνιδιού, ο Μποχωρίδης μείωσε σε 44-38 ενώ ο Xάρελ με τρίποντο μείωσε εκ νέου τη διαφορά γράφοντας το 44-41. Οι γηπεδούχοι με σερί 10-0 αύξησαν ξανά τη διαφορά στο +11(54-41) ένα λεπτό πριν την λήξη του δεκαλέπτου πριν γράψουν με βολές το 56-41 σκορ με το οποίο έληξε το τρίτο δεκάλεπτο.

Το σερί του Προμηθέα σταμάτησε ο Χάρελ στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου γράφοντας το 56-43 ενώ ο Σανόγκο μείωσε εκ νέου σε 56-45, πριν ο Ντε Σόυζα με δύο σερί κάρφωματα κάνει το 56-49. Το σερί της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη αύξησε σε  10-0 εκ νέου ο Ντε Σόουζα ο οποίος έκανε το 56-51. Στο 4’.01’’ της αναμέτρησης ο Τολιόπουλος ευστόχησε σε τρίποντο γράφοντας το 59-54. Στον αιφνιδιασμό ο Μποχωρίδης έκανε το 62-56 όμως οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 70-57 ένα λεπτό πριν τη λήξη, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε και η αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα:17-14, 37-29, 56-41, 70-57.