Ο ΑΡΗΣ πήρε σπουδαία νίκη στην Πάτρα επί του Απόλλωνα Carna με 74-82, φτάνοντας τις εννιά στο πρωτάθλημα.

Οι «κιτρινόμαυροι» στηρίχθηκαν στην εξαιρετική άμυνά τους και στον επιθετικό οίστρο των JD Νότε και Ελάιζα Μήτρου – Λονγκ, οι οποίοι πέτυχαν τους 45 από τους 82 πόντους του ΑΡΗ.

Με έξι πόντους του Νότε ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 4-6. Ο Αμερικανός έφτασε τους εννιά πόντους, για το 7-9 και οι Νετζήπογλου, Γκούντγουιν έγραψαν το 11-15 στο 7’. Οι γηπεδούχοι πέρασαν με 17-15 και με τρίποντο του Μήτρου – Λονγκ το δεκάλεπτο έληξε στο 20-20.

Με νέο τρίποντο ο Ελληνοκαναδός έγραψε το 21-23 και στη συνέχεια πέτυχε άλλους πέντε σερί πόντους για να φτάσει στους 11 και να οδηγήσει τον ΑΡΗ στο 25-30, στο 15’. Με δύο τρίποντα ο Απόλλων πέρασε με 31-30 αλλά Χάγκινς και Νότε ξανάβαλαν τον ΑΡΗ μπροστά με 31-35. Με ακόμα δύο τρίποντα οι Αχαιοί έκαναν το 37-35, πριν το 37-37 του ημιχρονου διά χειρός Νότε.

Ο τελευταίος άνοιξε το δεύτερο ημίχρονο με γκολ – φάουλ (37-40), φτάνοντας τους 17 και στη συνέχεια το 40-42. Ο Νετζήπογλου με τρίποντο έκανε το 42-45.  Τολιόπουλος και Χόρκλερ έβαλαν τον ΑΡΗ στο +7 (44-51) και ο Νότε με τέσσερις συνεχόμενους το 47-55. Ο Μήτρου – Λονγκ με το τέταρτο τρίποντο του έφερε για πρώτη φορά τον ΑΡΗ στο +10 (48-58) και σκοράροντας εκ νέου έκανε το 49-60, πριν το 49-61 της τρίτης περιόδου.

Ο Απόλλων μείωσε σε 54-61 αλλά ο Χόρκλερ με τρίποντο έγραψε το 54-64 και ο Γκούντγουιν το 54-66 στο 33’. Ο Χόρκλερ με νέο μακρινό σουτ κράτησε τον ΑΡΗ σε απόσταση ασφαλείας (58-69) και ο Γκούντγουιν με κάρφωμα έγραψε το 58-71 στο 35’. Ο Μήτρου – Λονγκ με εκπληκτικό τρίποντο έκανε το 62-74. Ο κούντγουιν με φόλοου – κάρφωμα έγραψε το 62-76. Οι Αχαιοί μείωσαν σε 67-76 στο 38’ αλλά ο Τολιόπουλος έκανε το 67-78 και ο ΑΡΗΣ κράτησε τη σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 37-37, 49-61,