Ο ΑΡΗΣ πήρε σπουδαία νίκη επί του Παναθηναϊκού με 69-65 στο «Nick Galis Hall», στην πρεμιέρα της Basket League 2022-23.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη είχε ως όπλο την άμυνά της, η οποία στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα περιόρισε τους φιλοξενούμενους. Επιθετικά, ο Σεβέζ Γκούντγουιν έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της καριέρας του, με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ, υτα 7 επιθετικά, ενώ καθοριστικοί στο τέλος του αγώνα ήταν οι Τζος Χάγκινς, JD Νότε.

Με τρίποντα των Νότε και Χόρκλερ ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 8-4. Ο δεύτερος έκανε το 11-8 αλλά χρεώθηκε με το δεύτερο φάουλ του. Νότε και Σανόγκο κράτησαν τον ΑΡΗ μπροστά (16-13), πριν ο πρώτος χρεωθεί επίσης με το δεύτερο φάουλ του. Το δεκάλεπτο έληξε στο 16-15.

Τολιόπουλος και Γκούντγουιν έκαναν το 19-15 και πέντε πόντου του Τολιόπουλου το 24-17. Ο Χάγκινς με τρίποντο έδωσε διψήφια διαφορά στον ΑΡΗ (29-18). Οι δύο ομάδες κόλλησαν επιθετικά και το ημίχρονο έληξε στο 29-20.

Χάγκινς, Γκούντγουιν και Χόρκλερ έγραψαν το 35-20. Ο ΑΡΗΣ έφτασε στο 37-23, αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον δρόμο έξω από τα 6.75 και μείωσαν σε 39-35. Οι «πράσινοι» πέρασαν με 42-43 και το καλάθι του Τολιόπουλου έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο 45-45.

Ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε το 49-48 σε 49-53. Ο Γκούντγουιν με τον 15ο πόντο του μείωσε σε 54-55 και ο Νότε με τρίποντο ισοφάρισε σε 57-57. Ο Χάγκινς ξανάβαλε μπροστά τον ΑΡΗ στο 35’ με 59-57. Σανίγκο και Γκούντγουιν έδωσαν προβάδισμα πέντε πόντων στον ΑΡΗ (63-58). Ο ΠΑΟ ισοφάρισε σε 63-63 αλλά Γκούντγουιν και Χάγκινς πέτυχαν μεγάλα καλάθια για το 68-65. Στα 10’’ ο Μποχωρίδης έκανε βήματα και στα 9’’ ο Νότε με 1/2 βολές έκανε το τελικό 69-65.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 29-20, 45-45, 69-65.