Ο ΑΡΗΣ Midea πάλεψε, όμως ηττήθηκε από την Μπουργκ με 68-76, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του BKT EuroCup.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη τα έδωσε όλα απέναντι στην πρωτοπόρο του ομίλου, την κράτησε στους 76 πόντους και «επέστρεψε» αρκετές φορές στον αγώνα, όμως οι Γάλλοι στα κρίσιμα σημεία βρήκαν τις λύσεις για να κρατήσουν τη νίκη.

Μετά το αρχικό 4-4, η Μπουργκ έκανε σερί 0-8 και ξέφυγε με 4-12. Ο ΑΡΗΣ Midea μείωσε σε 10-15, όμως ακολούθησε ακόμα ένα 0-7 των Γάλλων για το 10-22 της πρώτης περιόδου.

Ο Τολιόπουλος μπήκε «ζεστός» στη δεύτερη περίοδο και με επτά δικούς του πόντους και ένα τρίποντο του Χάρελ, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 24-30. Όταν οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 0-6 (24-36), ο ΑΡΗΣ Midea αποάντησε με δικό του 8-0, για το 32-36. Το ημίχρονο τελείωσε στο 34-39.

Με πέντε πόντους του Γκάλινατ ο ΑΡΗΣ Midea ισοφάρισε σε 39-39, πριν η Μπουργκ κάνει σερί 0-7 για το 39-46. Οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν σε 49-53 αλλά οι Γάλλοι έμειναν μπροστά και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με 51-59.

Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και με τους Τολιόπουλο, Σανόγκο μείωσαν στο τρίποντο (60-63). Εκεί στάθηκαν άτυχοι σε δύο επιθέσεις και οι φιλοξενούμενοι με ισάριθμα τρίποντα έκαναν το 60-69. Ο ΑΡΗΣ Midea μείωσε σε 66-71 με πέντε πόντους του Γκάλινατ, αλλά δύο καθοριστικά καλάθια της Μπουργκ έκριναν τον νικητή.

Τα δεκάλεπτα: 10-22, 34-39, 51-59, 68-76.