Ο ΑΡΗΣ κέρδισε τον ΠΑΟΚ με 77-70, σε ένα κατάμεστο «Nick Galis Hall», στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Basket League.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη στηρίχθηκε στην άμυνά της, υποχρεώνοντας τον αντίπαλο σε 18 λάθη. Παρά την απουσία του Βασίλη Καββαδά και το φόρτωμα του Σεβέζ Γκούντγουιν με 3 φάουλ στα πρώτα 3’:30’’, ο ΑΡΗΣ κράτησε τη νίκη, με τον JD Νότε να κάνει το καλύτερο φετινό παιχνίδι του, τον Ίσμαελ Σανόγκο να τον μιμείται και τον Τζος Χάγκινς να σημειώνει 10 πόντους στο τελευταίο πεντάλεπτο. Ουδείς, όμως, υστέρησε σήμερα.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 7-0. Κράτησε το προβάδισμα με όπλο την άμυνα και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 20-16.

Οι «κιτρινόμαυροι» ξέφυγαν με 29-18, αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις έξω από τα 6.75, με αποτέλεσμα το 39-38 του ημιχρόνου.

Παρότι ο Νότε συμπλήρωσε επίσης τρία φάουλ, με καλή άμυνα και έλεγχο των ριμπάουντ ο ΑΡΗΣ έφτασε στο 59-53, στο τέλος της τρίτης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 68-66 και σ’ εκείνο το σημείο ο Χάγκινς πέτυχε καθοριστικούς πόντους. Ο ΑΡΗΣ έβγαλε και εξαιρετικές άμυνες, με αποτέλεσμα να φτάσει στο +9 (77-68), πριν το τελικό 77-70.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-38, 59-53, 77-70.