Ο ΑΡΗΣ κέρδισε την Καρδίτσα Βιολογικό Χωριό με 81-70, στο τελευταίο φιλικό του πριν από τον αγώνα με τη Wolves BC (Τρίτη 27/09) για τα προκριματικά του FIBA Europe Cup.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έκανε αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 46-26 σ’ αυτό το διάστημα, έφτασε στη νίκη. Πρώτος σκόρερ του ΑΡΗ ήταν ο JD Νότε με 26 πόντους, ενώ «διψήφιοι» ήταν οι Τζος Χάγκινς, Όμηρος Νετζήπογλου.

Το ματς ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημα, μέχρι που ο ΑΡΗΣ με ένα σερί 7-0 πέρασε 14-8. Το δεκάλεπτο έληξε στο 21-16, με τον Νότε να μετρά 8 πόντους και τον Καββαδά 6.

Στη δεύτερη περίοδο η Καρδίτσα «έτρεξε» ένα σερί 0-16 και προηγήθηκε με 24-32. Το ημίχρονο έκλεισε στο 35-44 με τον 16ο πόντο του Μπέιτμον.

Ο ΑΡΗΣ αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο. Παίζοντας πολύ καλύτερη άμυνα και με εκφραστή τον Νετζήπογλου στην επίθεση, έκανε ένα επιμέρους 15-3 και πέρασε με 50-47. Το τρίποντο του Τολιόπουλου «έγραψε» το 56-55 του 30’.

Με 4 πόντους του Σχίζα ο ΑΡΗΣ πέρασε με 64-60. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 66-68 αλλά με σερί 6-0 οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν το 72-68. Μετά το καλάθι του Μπέιτμον, ο ΑΡΗΣ έβγαλε καλές άμυνες και με δύο τρίποντα του Νότε και ένα του Χάγκινς, γράφτηκε το τελικό 81-70.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 35-44, 56-55, 81-70.

ΑΡΗΣ: Χόρκλερ 9 (2), Γκούντγουιν 2, Σανόγκο 4, Τολιόπουλος 6 (1), Σχίζας 4, Καββαδάς 8, Νότε 26 (3), Φίλλλιος, Σιδηροηλίας, Νετζήπογλου 11, Χάγκινς 11 (2).

Καρδίτσα: Μποχίμ 14 (3), Πρίτζετ 7 (1), Μπέιτμον 27 (2), Αθηναίου 2, Καλαιτζάκης, Χάντερ 3 (1), Ντελόιερ 8, Τσούκας, Κώττας 2, Γκάμπροβσεκ 7 (1).