Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε στο Λαύριο από την τοπική ομάδα με 81-70, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Basket League.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη αγωνίστηκε χωρίς τους Τζος Χάγκινς και Ίσμαελ Σανόγκο και πλήρωσε την αστοχία της έξω από τα 6.75, όπως και κάποιες αμυντικές αδράνειες.

Γκούντγουιν, Νετζήπογλου και Τολιόπουλος έκαναν το 2-6 και ο τελευταίος με τον Νότε το 8-10 στα μισά της πρώτης περιόδου. Ο Χρηστίδης με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έκανε το 15-15 αλλά οι γηπεδούχοι με σερί 7-0 πέρασαν με 22-15. Ο Μήτρου – Λονγκ απάντησε με τέσσερις σερί πόντους για το 22-19, σκορ με το οποίο έληξε το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Χρηστίδης πέτυχε ακόμα τέσσερις συνεχόμενους πόντους και ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 25-23. Το Λαύριο ξέφυγε με 36-28 στο 16’, πριν ο Χόρκλερ με τέσσερις σερί πόντους μειώσει σε 36-32. Νότε και Χόρκλερ (9π.) μείωσαν ακόμα περισσότερο, σε 40-37, σκορ με το οποίο έληξε το πρώτο ημίχρονο.

Γκούντγουιν και Νετζήπογλου μείωσαν σε 45-43 αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν το 50-43 στο 25’ και το 55-45 στο 26’. Ο ΑΡΗΣ απάντησε με τους Μήτρου – Λονγκ και Τολιόπουλο για το 48 και ο Χόρκλερ μείωσε ακόμα περισσότερο, σε 55-50. Το Λαύριο έκανε ένα σερί 7-0 για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο 62-51.

Οι γηπεδούχοι κράτησαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (66-53). Με πόντους του Καββαδά ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να μειώσει (68-58) και ο Έλληνας σέντερ έγραψε και το 68-60 στο 35’. Ο Χόρκλερ με κάρφωμα μείωσε σε 70-63 στα 2’.43’’ πριν από το τέλος αλλά το Λαύριο έγραψε το 74-63 στα 1’.52’’. Ο ΑΡΗΣ δεν είχε άλλο χρόνο για να αντιδράσει και γνώρισε την 3η σερί ήττα του.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-37, 62-51,  81-70.