Ο ΑΡΗΣ Midea πάλεψε μέχρι τέλους στο Σ.Ε.Φ., όμως ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 85-77, στην αυλαία του τρίτου γύρου της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ήταν «στήθος με στήθος» με τους γηπεδούχους σε όλο το ματς, όμως δεν κατάφερν να ανταπεξέλθουν στα κατά τους 31-11 φάουλ και τις 39-9 βολές, παρά το εντυπωσιακό 16/32 στα τρίποντα.

Ο Μποχωρίδης άνοιξε το σκορ για τον ΑΡΗ Midea και ο Ριντ έκανε το 2-4. Ο Μπλούμπεργκς με τρίποντο έκοψε το σερί 7-0 του Ολυμπιακού (9-7) και ο Τολιόπουλος με τον ίδιο ρόπο έγραψε το 9-10. Ο Μπανκστον με κάρφωμα ισοφάρισε σε 12-12 και ο ίδιος έγραψε το 15-14. Ο Χάρελ με τρίποντο έβαλε τον ΑΡΗ Midea μπροστά (15-17) κα ο Κατσίβελης έκανε το 15-19 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Ο Περσίδης με τρίποντο έκανε το 21-22 και με δίποντο το 23-24. Ο Σταρκ με τρίποντο έγραψε το 23-27 στο 14’ και ο Περσίδης φτάνοντας τους 7 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, το 25-29. Ο Τολιόπουλος με το δεύτερο τρίποντό του έκανε το 28-32 και ο Χάρελ με τον ίδιο τρόπο έφερε τον ΑΡΗ στο +7 (28-35), στο 17’. Ο Ριντ με τρίποντο έκανε το 34-38, πριν το 39-38 του ημιχρόνου που βρήκε τον Ολυμπιακό με 3 φάουλ και τον ΑΡΗ με 14 και τις βολές 20-3…

Ο Τολιόπουλος με τρίποντο μείωσε σε 43-41 και ο Μπλούμπεργκς με τον ίδιο τρόπο έκανε το 43-44. Ο Ριντ με καλάθι και φάουλ έκανε το 44-47. Ο Μπάνκστον αποβλήθηκε με επιθετικό φάουλ και τεχνική ποινή και ο Ολυμπιακός έκανε σερί 6-0 για το 50-47. Ο Μπλούμπεργκς με νέο τρίποντο ισοφάρισε σε 50-50 και ο ίδιος έκανε το 52-53. Ο Χάρελ με τρίποντο έκοψε το σερί του Ολυμπιακού (57-56), σκορ με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Σταρκ με βολή και ο Κατσίβελης με τρίποντο έκαναν το 57-60. Ο Ολυμπιακός πέρασε με 63-60 πριν ο Σλαφτσάκης μειώσει σε 63-62. Ο Ντε Σόουζα έκανε το 66-64 αλλά ο Ουόκαπ με τρίποντο έγραψε το 69-64. Ο Τολιόπουλος με βολές μείωσε σε 71-66 και ο Μπλούμεργκς με τρίποντο σε 73-69. Ο Τολιόπουλος έκανε το 76-71 στο 37’ αλλά ο Ουόκαπ με νέο τρίποντο έγραψε το 79-71. Οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν δύο σερί επιθέσεις, ο Τολιόπουλος μείωσε σε 81-74 και ο Χάρελ σε 85-77 αλλά δεν υπήρχε χρόνος για κάτι περισσότερο.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 39-38, 57-56, 85-77.