Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από τον Παναθηναίκό ΟΠΑΠ με 65-85 στο «Nick Galis Hall» και αποκλείστηκε από την ημιτελική φάση των play offs της Stoiximan Basket League, με σκορ 2-0.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 9-4. Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν το 16-11, όμως στη συνέχεια έμειναν χωρίς πόντο για μεγάλο χρονικό διάστημα. Αυτό επέτρεψε στον ΠΑΟ να τελειώσει το δεκάλεπτο με 16-23 και να ολοκληρώσει ένα 0-20, γράφοντας το 16-31. Ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 20-31 και 24-35, όμως το ημίχρονο βρήκε μπροστά τους «πράσινους» με 28-48.

Ο ΑΡΗΣ μείωσε στους 15 πόντους (33-48), αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξαναφτάσουν τη διαφορά στα επίπεδα των 20 πόντων 94162), πριν το 44-65 του 30’.

Με δύο τρίποντα του Σχίζα και ένα του Κάουαν ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 53-69, αλλά ακολούθησε ένα σερί 0-0 για τον ΠΑΟ (53-78), τοοποίο ουσιαστικά «καθάρισε» τον αγώνα. Το τέλος του ματς βρήκε τους φίλους του ΑΡΗ να χειροκροτούν θερμά την ομάδα για τη φετινή προσπάθειά της.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 28-48, 44-65, 65-85.