Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε στο «Nick Galis Hall» από τον Ολυμπιακό με 66-83, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Basket League.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ξεκίνησε τον αγώνα με ευστοχία έξω από τα 6.75 και προηγήθηκε με 9-6. Ωστόσο, η δυνατή άμυνα των φιλοξενούμενων γύρισε την κατάσταση υπέρ τους και στο τέλος του δεκαλέπτου έφτασαν στο 13-20.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά στα επίπεδα των 18 πόντων (16-34) και το ημίχρονο έληξε στο 25-41.

Οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν να αντιδράσουν και μετέτρεψαν το 31-55 σε 42-40 και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο 46-68. Η διαφορά έμεινε σ’ αυτά τα επίπεδα έως το 35΄(56-80), πριν ο ΑΡΗΣ μειώσει στο τέλος σε 66-83.

Ο ΑΡΗΣ μέτρησε 27/66 σουτ και 19 λάθη, όμως πάλεψε μαζεύοντας 18 επιθετικά ριμπάουντ. Σεβέζ Γκούντγουιν και Τζος Χάγκινς έκαναν νταμπλ νταμπλ με 16 πόντους, 14 ριμπάουντ και 14 πόντους, 13 ασίστ αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 25-41, 46-68, 66-83.