Ο ΑΡΗΣ Midea γνώρισε την ήττα με93-65 από την Γκραν Κανάρια, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του BKT EuroCup.

Οι κάτοχοι του τροπαίου και αήττητοι στη φετινή διοργάνωση είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και στο τρίτο δεκάλεπτο ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν κατάφεραν να παραμείνουν ανταγωνιστικοί μετά από το πρώτο ημίχρονο, πληρώνοντας τα 23 λάθη και τον επιθετικό οίστρο των γηπεδούχων (22/36 δίποντα, 25 ασίστ).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με 8-2. Χάρελ και Τολιόπουλος μείωσαν σε 8-6 και ο Ντε Σόουζα έκανε το 9-8. Ο Τολιόπουλος με τρίποντο έβαλε τον ΑΡΗ Midea μπροστά με 9-11, πριν ο Ντε Σόουζα γράψει το 11-13. Οι Ισπανοί έκαναν σερί 14-0 για το 25-13. Ντε Σόουζα και Περσίδης προσπάθησαν να μειώσουν (26-17) και το δεκάλεπτο έληξε 29-17, με την Γκραν Κανάρια να μετρά 6/9 δίποντα και 4/5 δίποντα.

Ο Τολιόπουλος μπήκε πολύ «ζεστός» και στη δεύτερη περίοδο και με οκτώ σερί πόντους (έφτασε τους 13) έκανε το 33-25. Ο Καρ με βολές έγραψε το 35-27 και ο Γκάλινατ με τρίποντο το 39-30 και ο Ντε Σόουζα το 41-32 στο 16’. Ο Τολιόπουλος με τρίποντο (16π.) έκανε το 44-35 και ο Γκάλινατ με καλάθι και φάουλ το 47-38. Το ημίχρονο έληξε στο 49-38.

Ο Μπλούμπεργκς με τρίποντο μείωσε σε 52-41 αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν το 57-41. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στους 20 πόντους (65-45) πριν ο Περσίδης δώσει μια ανάσα στον ΑΡΗ Midea (65-48) και ο Τολιόπουλος γράψει το 65-50. Η Γκραν Κανάρια έκανε σερί 7-0 για το 72-50, σκορ με το οποίο έληξε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τα λάθη (19) και η αστοχία των «κιτρινόμαυρων» κράτησαν την Γκραν Κανάρια σε διαφορά ασφαλείας (80-56) και την αύξησε στο 87-58, πριν από το τελικό 93-65.

Τα δεκάλεπτα: 29-17, 49-38, 72-50, 93-65.