Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από το Περιστέρι με 82-65, στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”, για την 22η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα έμεινε εκτός play offs, τερματίζοντας στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι “κίτρινοι” ήταν ανταγωνιστικοί για ένα ημίχρονο, παρά τις απουσίες και διατηρήθηκαν κοντά στο σκορ, όμως στο δεύτερο μέρος έμειναν από δυνάμεις και λύσεις, με συνέπεια να ολοκληρωθεί σήμερα η σεζόν γι' αυτούς.

Η ομάδα μας προηγήθηκε με 9-12 και 10-13 στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 10-1, πέρασαν μπροστά με 20-14, περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, που ολοκληρώθηκε με 20-18.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 29-24 και με 32-26 στο 17', όμως ο ΑΡΗΣ κατάφερε να επιστρέψει, ισοφαρίζοντας σε 32-32. Δέχθηκε, ωστόσο, ένα σερί 5-0 και το σκορ έγινε 37-32, πριν το 39-35, με το οποίο τελείωσε το πρώτο εικοσάλεπτο.

Με τον Gutierrez να πετυχαίνει εννέα συνεχόμενους πόντους, το Περιστέρι προηγήθηκε με 48-39 και ανεβάζοντας κι άλλο στροφές, “έχτισε” διψήφια διαφορά, 58-44 στο 28'. Οι “κίτρινοι” δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις σε αυτό το διάστημα, ούτε να περιορίσουν τη δράση των περιφερειακών των γηπεδούχων. Κατάφεραν να μειώσουν σε 61-50 στο φινάλε της περιόδου.

Η αναμέτρηση κρίθηκε οριστικά στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου, όταν το Περιστέρι “έτρεξε” ένα σερί 9-0 και προηγήθηκε με 70-50, με τη συνέχεια να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 39-35, 61-50, 82-65

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ B.C. (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Σκορδίλης 2, Petteway 11(1), Τσαϊρέλης 4, Ford 12(2), Σαλούστρος 7(1), Τόλα, Καράμπελας 3(1), McLean 12(1), Jones 9 (9 ριμ.), Crockett 6, Μάντζαρης 3, Gutierrez 13(2).

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Σταμάτης 2, Σλαφτσάκης 4, Milosevic 14(1), Χαριτόπουλος 6, Πετανίδης 1, Καλαϊτζίδης 3, Γεωργάκης, Chalmers 6, Νετζήπογλου 6, Dragicevic 6, Little 17(3).