Ο ΑΡΗΣ Midea κέρδισε την ΜΖΤ Σκοπίων με 87-67, σε κεκλεισμένων των θυρών αγώνα που έγινε στο «Nick Galis Hall».

Ήταν το δεύτερο παιχνίδι προετοιμασίας για τον Γιάννη Καστρίτη, ο οποίος δεν είχε στη διάθεσή του τον Γιώργο Φίλλιο (οστικό οίδημα στο γόνατο). Οι «κιτρινόμαυροι» στηρίχθηκαν στο καλό δεύτερο ημίχρονο και ειδικότερα σε ένα ξέσπασμα διαρκείας στην τέταρτη περίοδο.

Με τον Κατσίβελη να φτάνει τους 8 πόντους, ο ΑΡΗΣ Midea προηγήυθηκε με 22-14 στο 10’. Ο αντίπαλος αντέδρασε στη δεύτερη περίοδο, «ροκάνισε» τη διαφορά (28-26) και το ημίχρονο τον βρήκε μπροστά με 35-39.

Ο Καρ πέτυχε 9 πόντους σε 5 λεπτά και ο ΑΡΗΣ Midea ξαναπέρασε με 51-48. Με τον Κατσίβελη να σκοράρει και με καλή άμυνα, οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν με διαφορά 10 πόντων (58-48), πριν το 62-58 του 30’.

Με τρίποντα των Περσίδη, Τολιόπουλου, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έκανε σερί 11-0 και προηγήθηκε με 75-62. Εξακολουθώντας να παίζει δυνατή άμυνα και με τον Μπλούμπεργκς να βρίσκει στόχο έξω από τα 6.75, ο ΑΡΗΣ Midea ανέβασε τη διαφορά, για το τελικό 87-67.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 35-39, 61-58, 87-67.

ΑΡΗΣ MIDEA (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 4, Σανόγκο 4, Τολιόπουλος 11 (1), Καρ 21 (1), Κατσίβελης 15 (1), Μπλούμπεργκς 13 (2), Τσαχτσίρας, Μπέιτς 8, Καζαμίας, Περσίδης 3 (1), Χάρελ 8 (1), Καλόγηρος.

ΜΖΤ ΣΚΟΠΙΩΝ (Ατανάσοφ): Κρστέβσκι 12 (1), Τανάσκοβιτς 5, Ουόρκου 7 (1), Αντονόφσκι 6, Ράσελ 10 (2), Ρόμπεβ 9 (2), Μαρίν, Μιλοβάνοβιτς 5 (1), Ντ. Στογιανόφσκι 3 (1), Β. Στογιανόφσκι 2, Μπάκοβιτς 6 (1), Στογιόφσκι.