Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από τον Κολοσσό με 74-84 στο «Nick Galis Hall», για την 9η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Οι «κίτρινοι», που αγωνίστηκαν χωρίς τους τραυματίες Vladimir Dragicevic και Milan Milosevic, είχαν μέτρια έως κακή απόδοση στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, όμως, όταν στην τελευταία περίοδο προσπάθησαν να επιστρέψουν, η διαιτητική τριάδα των Τσαρούχα, Παναγιώτου και Παντελίδη, δεν το επέτρεψαν με τα σφυρίγματά τους.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν στο ξεκίνημα την ομάδα μας και προηγήθηκαν με 3-13. Βελτιώνοντας την άμυνά του, ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 16-19 στο 8’ και ισοφάρισε σε 20-20, λίγο πριν 20-22, με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Με καλάθι του Little, η ομάδα μας πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 23-22, αλλά η ομάδα της Ρόδου με πρωταγωνιστές τους Goins, Kanter και Ζάρα, έκανε ένα σερί 0-9 και ξέφυγε με 23-31. Ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά είχε επιθετικό πρόβλημα και είδε τους διαιτητές να αποφασίζουν με διαφορετικά κριτήρια. Ο Chalmers έγραψε το 28-33, όμως ο Κολοσσός έκλεισε το πρώτο μέρος μπροστά με 35-43.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΑΡΗΣ δεν μπόρεσε να αλλάξει πολλά πράγματα. Οι «κίτρινοι» έφταναν με δυσκολία στο καλάθι, με τον Κουζέλογλου να τους κρατά επιθετικά, σημειώνοντας εννέα συνεχόμενους πόντους και τους Ροδίτες να έχουν μια διαφορά οκτώ πόντων, 44-52. για να ολοκληρωθεί η περίοδος με 49-61.

Με συνεχόμενα τρίποντα, η ομάδα μας μείωσε σε 58-64 στο 34’. Η Τσαρούχα χρέωσε με ανύπαρκτο φάουλ τον Chalmers, που πέτυχε καλάθι στον αιφνιδιασμό, κερδίζοντας και φάουλ. Αυτό, μάλιστα, ήταν το πέμπτο του φάουλ, με αποτέλεσμα να δει τη συνέχεια της αναμέτρησης από τον πάγκο. Ο Κολοσσός ξέφυγε και πάλι με 61-73, ο Little έδωσε λύσεις από την περιφέρεια (64-73), αλλά οι διαιτητές χρέωσαν με αντιαθλητικό φάουλ τον Κουζέλογλου, στερώντας από τον ΑΡΗ κάθε πιθανότητα για την ανατροπή, καθώς στη συνέχεια τον απέβαλλαν με πέμπτο φάουλ.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 35-43, 49-61, 74-84

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Shuler, Σταμάτης 5(1), Σλαφτσάκης 4, Φλιώνης, Χαριτόπουλος 4, Κουζέλογλου 13 (1 τρ., 15 ριμ.), Καλαϊτζίδης, Γεωργάκης, Chalmers 19 (4), Little 14, DeCosey 15(3).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Ηλίας Καντζούρης): Καμαριανός 2, Ξανθόπουλος 3 (1 τρ., 8 ασ.), Artis 20(2), Λιάπης, Αρσενόπουλος, Kanter 13 (9 ριμ.), Μπιλλής, Ζάρας 8, Tumba 4, Goins 34(5).