Με καλάθι του Μάριου Γιαννίκου από τη γωνία, 2’’ πριν από τη λήξη, ο ΑΡΗΣ πέτυχε την πρώτη νίκη του στο Adidas Next Generation Tournament, το οποίο διοργανώνει η Ευρωλίγκα, με 75-74, στο Ντουμπάι, επί της τοπικής Dubai Falcons Basketball Academy.

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός σε όλη τη διάρκειά του. Η τοπική ομάδα προηγήθηκε με 18-19 στο δεκάλεπτο, αλλά ο ΑΡΗΣ πήρε τα ηνία στο ημίχρονο, κάνοντας το 39-36. Οι Dubai Falcons επανέκτησαν το προβάδισμα και με επιμέρους 15-24, έκαναν το 54-60 στο 30’.

Όμως η ομάδα του Ανδρέα Κεσαπίδη αντέδρασε. Μείωσε στο 37’ σε 69-70 και με καλάθι του Καζαμία, πέρασε 72-71 στα 40’’ πριν από το τέλος. Στα 21’’ ο Λίντερ πέτυχε 2/2 βολές, όμως τελευταίος «μίλησε» ο Γιαννίκος, ο οποίος έδωσε τη νίκη στον ΑΡΗ.

Ο Φίλιππος Τσαχτσίρας με 23 πόντους και 15 ριμπάουντ (31 στο ranking) ήταν ο πρωταγωνιστής του ΑΡΗ, ενώ στον αντίποδα ο Αλέξα Βλάζιτς πέτυχε 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 39-36, 54-60, 75-74.