Ο ΑΡΗΣ Midea γνώρισε την ήττα από το Περιστέρι bwin με 84-62, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Ο ΑΡΗΣ Midea ξεκίνησε τον αγώνα με τους Τολιόπουλο, Χάρελ, Μπλούμπεργκς, Μπάνκστον και Ρίντ. Ο Μπάνκστον άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη καθώς ήταν εύστοχος σε μία από τις δύο βολές ενώ ακολούθησε κάρφωμα του γράφοντας το 2-3. Τη σκυτάλη πήρε ο Χάρελ κάνοντας  το 4-5 ενώ ο Τολιόπουλος ήταν εύστοχος έξω από τα 6.75 ισοφαρίζοντας σε 9-9. Ο ΑΡΗΣ πέρασε μπροστά με τον Σανόγκο ο οποίος έκανε το 10-11 ενώ ο Τολιόπουλος με μία εύστοχη βολή έγραψε το 11-12. Το Περιστέρι με  σερί  8-0 έκανε το 18-12 ενώ ο Σλαφτσάκης ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές και μείωσε σε 19-13 πριν το 21-13 της πρώτη περιόδου.

Ο Τολιόπουλος μείωσε τη διαφορά σε 30-17 ενώ τη σκυτάλη πήραν οι Κατσίβελης και Χάρελ οι οποίοι έγραψαν το 30-21. Ο Στάρκ ήταν εύστοχος από τη γραμμή των βολών μειώνοντας εκ νέου σε 30-23. Στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου ο Σανόγκο έκανε το 30-25 ενώ ακολούθησε καλάθι του Τολιόπουλου και δύο εύστοχες βολές του Σανόγκο διαμορφώνοντας το σκορ σε 34-29. Ο Κατσίβελης έκανε το 40-32 στα 35’’ δευτερόλεπτα  πριν τη λήξη του δεκαλέπτου πριν το ημίχρονο λήξη με σκορ 42-32.

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου ο αρχηγός του ΑΡΗ Midea με τρίποντο έκανε το  42-35 ενώ τη σκυτάλη πήρε ο Χάρελ και με εκ νέου τρίποντο μείωσε τη διαφορά σε 42-38. Ο Μπάνκστον έγραψε το 45-40 και ο Μπλούμπεργκς ήταν εύστοχος έξω από τα 6.75 το διαμορφώνοντας το σκορ σε 47-43. Ο Χάρελ στα 1’’.53’’ του παιχνιδιού έκανε 59-47 ενώ τη σκυτάλη πήρε ο Σλαφτσάκης γράφοντας το 59-49. Στα 9’’ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του δεκαλέπτου ο Χάρελ σκόραρε μειώνοντας σε 60-51, όμως οι γηπεδούχοι με τρίποντο στην εκπνοή πέρασαν εκ νέου μπροστά με 63-51, σκορ με το οποίο έληξε η τρίτη περίοδος.

Τη διαφορά μείωσε σε 63-53 στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου ο Ντε Σόουζα ενώ ο Τολιόπουλος με δύο εύστοχες βολές έγραψε το 65-55. Στα 6’.54’’ της αναμέτρησης ο Σανόγκο με κάρφωμα μείωσε σε 67-57 πριν το Περιστέρι με σερί 6-0 κάνει το 73-57. Στα μισά της τελευταίας περιόδου ο Σανόγκο έκανε το 73-59 όμως οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά σε 81-59 δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης. Ο Μποχωρίδης δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ευστόχησε από τη γραμμή των βολών πριν το τελικό 84-62.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 42-32, 63-51, 84-62.