Ο ΑΡΗΣ Midea ηττήθηκε από τον Κολοσσό H Hotels με 60-69 στο «Nick Galis Hall», στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του TOP 6 της Stoiximan Basket League.

Οι «κιτρινόμαυροι» πλήρωσαν την αστοχία τους, καθώς είχαν 13/31 δίποντα και 9/39 τρίποντα, μην καταφέρνοντας να εξαργυρώσουν την καλή άμυνά τους. Οι γηπεδούχοι σκόραραν μόλις 7 πόντους στην τελευταία περίοδο, όπου και η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των Ροδιτών.

Ο ΑΡΗΣ ήταν άστοχος στην πρώτη περίοδο. Μετά το 5-7 του Τολιόπουλου, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 11-19.

Ο Κολοσσός προηγήθηκε με 11-22 και εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση του ΑΡΗ Midea. Με τους Τολιόπουλο και Περσίδη να σκοράρουν, έκανε σερί 7-0 για το 18-22 και με πόντους του Έλληνα γκαρντ και δύο τρίποντα του Μπλούμπεργκς, μείωσε σε 31-32, πριν το 32-34 του ημιχρόνου.

Με σκορ από τους Χάρελ, Τολιόπουλο και Ντε Σόουζα, ο ΑΡΗΣ Midea πέρασε με 44-42. Όμως έχασε την επαφή του με το καλάθι και οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 44-49, πριν οι «κιτρινόμαυροι» μειώσουν εκ νέου, σε 53-54 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι κόλλησαν και πάλι επιθετικά. Μετά το 57-57 του Μποχωρίδη στο 34’, ο Κολοσσός έκανε ένα επιμέρους 1-7 για το 58-64. Ο ΑΡΗΣ Midea αστόχησε σε συνεχόμενες επιθέσεις και το τρίποντο του Γκάουντλουκ που έγραψε το 60-67, ουσιαστικά έκρινε τον τελικό νικητή.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 32-34, 53-54, 60-69.