Ο ΑΡΗΣ Midea πέτυχε την πρώτη του νίκη στο TOP 6 της Stoiximan Basket League, κερδίζοντας στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» το Περιστέρι με 75-82, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του έξτρα γύρου του πρωταθλήματος.

Ο ΑΡΗΣ Midea ξεκίνησε τον αγώνα με τους  Τολιόπουλο, Σανόγκο, Μπλούμπεργκς, Μπόχωρίδη και Χάρελ. Ο Χάρελ σημείωσε τους πρώτους πόντους για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη και ο Μπλούμπεργκς με εύστοχο τρίποντο έκανε το 2-5.  Τη σκυτάλη πήρε ο Τολιόπουλος ο οποίος με τον ίδιο τρόπο έγραψε το 4-8 πριν ο Κατσίβελης ευστοχήσει και αυτός έξω από τα 6.75 και κάνει το 4-11. Ο Χάρελ με δίποντο στον αιφνιδιασμό έφερε τον ΑΡΗ στο +9 (4-13) και στη συνέχεια ο Σανόγκο έκανε το 6-15. Στα μισά της πρώτης περιόδου ο Χάρελ επέκτεινε εκ νέου τη διαφορά  στο +11 (6-17).  Στα 3’.17’’ του παιχνιδιού ο Ντε Σόουζα με δίποντο σημείωσε το 10-19 πριν ο Σταρκ γράψει με τον ίδιο τρόπο το 12-21.  Ο Μποχωρίδης με τρίποντο έκανε το double score (12-24)για τον ΑΡΗ  και ο Ντε Σόουζα με κερδισμένο καλάθι και φάουλ έγραψε το 14-27, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Στάρκ με δίποντο σταμάτησε το 10-0 σερί του Περιστερίου και ο Χάρελ με δύο εύστοχες βολές έκανε το 29-32. Στα 3’.26’’ ο Τολιόπουλος έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη με 32-33 πριν ο Ριντ με δύο εύστοχες βολές γράψει το 34-35.  Τη σκυτάλη πήρε ο Τολιόπουλος ο οποίος έφερε το σκορ σε ισορροπία (37-37) πριν ημίχρονο ολοκληρωθεί με σκορ 40-37.

Με τρίποντο στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου ο Μπλούμπεργκς μείωσε σε 42-40 και στη συνέχεια ο ίδιος του ισοφάρισε πριν ευστοχήσει εκ νέου έξω από τα 6.75 και γράψει το 42-45. Ο Σανόγκο με δύο εύστοχες βολές και ο Χάρελ με δίποντο έκαναν το 48-49. Τη σκυτάλη πήρε στα μισά του δεκαλέπτου ο Σανόγκο με κερδισμένο καλάθι και φάουλ έφερε τον ΑΡΗ στο +4 (48-52) πριν ο Μπλούμπεργκς με τρίποντο γράψει το 50-55. Στο 1’.44’’ ο Στάρκ ευστόχησε  σε εκ νέου τρίποντο  κάνοντας το 52-58 και στη συνέχεια ο Στάρκ έβαλε τον ΑΡΗ μπροστά με +8 (52-60) πριν το τρίτο δεκάλεπτο κλείσει με σκορ 57-60.

Στις αρχές της τέταρτης  περιόδου μετά από κάρφωμα του Ντε Σόουζα και δίποντο του Κατσίβελη ο ΑΡΗΣ πέρασε μπροστά με +7 (57-64). Ο Στάρκ επέκτεινε εκ νέου με γκολ φάουλ την διαφορά των «κιτρινόμαυρων» στο +10 (57-67). Ο Σανόγκο με σερί κάρφωμα και καλάθι και φάουλ έγραψε το 61-72 και ο Τολιόπουλος με μία εύστοχη βολή έκανε το +10 (63-73). Στα πέντε λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης ο Ντε Σόουζα με δίποντο έφερε το σκορ στο 63-75. Το  10-0 σερί του Περιστερίου έκοψε ο Σανόγκο με δύο εύστοχες βολές (73-77) έπειτα από κερδισμένο αντιαθλητικό φάουλ ενώ ο ίδιος του ευστόχησε ξανά από την γραμμή των βολών κάνοντας το 73-79 . Λίγο πριν την εκπνοή του παιχνιδιού ο Κατσίβελης με τρίποντο επέκτεινε τη διαφορά στο +7 και διαμόρφωσε το τελικό 75-82.

Τα δεκάλεπτα: 14-27, 40-37,  57-60, 75-82.