Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από τον Κολοσσό με 75-81 στο «Nick Galis Hall», για τη 18η αγωνιστική της Betshop Basket League. Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 17 πόντους στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, όμως δεν διαχειρίστηκαν σωστά αυτό το προβάδισμα, δίνοντας το δικαίωμα στην ομάδα της Ρόδου να κάνει την ανατροπή.

Η ομάδα μας παρουσιάστηκε σοβαρή στο ξεκίνημα, εκμεταλλεύτηκε την απουσία του μοναδικού καθαρόαιμου σέντερ του αντιπάλου, του Μαυροειδή, περνώντας την μπάλα μέσα στη ρακέτα και προηγήθηκε με 12-3 στο 5' και με 15-6, ένα λεπτό αργότερα. Οι Ροδίτες ωστόσο, χάρη στην ευστοχία τους από την περιφέρεια, κατάφεραν να μειώσουν σε 17-14 στο 9' και 19-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η άμυνα ζώνης που επέλεξαν οι φιλοξενούμενοι δεν δημιούργησε προβλήματα στους παίκτες του ΑΡΗ, οι οποίοι κυκλοφορώντας σωστά τη μπάλα, βρήκαν ελεύθερα σουτ και με τους Τολιόπουλο και Harris να είναι «ζεστοί» «τιμώρησαν» τη ζώνη. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να «τρέξουν» ένα σερί 11-0 και να ξεφύγουν με 40-25 στο 18, κλείνοντας το ημίχρονο με 43-32.

Ευστοχώντας στα μακρινά σουτ, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη πήρε διαφορά 17 πόντων, 51-34 στο 23’, αλλά ο Κολοσσός δεν παράτησε το παιχνίδι. Με επιμέρους σκορ 7-22 στηριζόμενος στα εξαιρετικά ποσοστά του στο τρίποντο, πλησίασε στο καλάθι, 58-56 στο 29’, με την ομάδα να μας έχει ένα προβάδισμα πέντε πόντων, 62-57 στο 30’.

Ο ΑΡΗΣ παρασύρθηκε στην τελευταία περίοδο στο ρυθμό των φιλοξενούμενων, που συνέχισαν να είναι εύστοχοι από τη γραμμή των 6,75, περνώντας μπροστά στο σκορ με 70-72, περίπου τεσσεράμισι λεπτά πριν τη λήξη. Προηγήθηκαν και με 70-77 στο 37’ για να μειώσει ο Τολιόπουλος σε 73-77 στο 38’. Ο 22χρονος γκαρντ αστόχησε σε τρίποντο και ο Demps έκανε το 73-79, στα 1’47’’ πριν το τέλος. Ακολούθησαν δύο άστοχες προσπάθειες του Bell, και επιθετικά φάουλ των παικτών του Κολοσσού και στα 38’’ ο McGhee μείωσε σε 75-79, χάνοντας τη βολή από το φάουλ που κέρδισε. Ο Τολιόπουλος ήταν άστοχος σε τρίποντο στα 14’’ και ο Demps με δυο βολές διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 43-32, 62-57, 75-81

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Jones 11 (1/2 β., 2/4 δπ., 2/6 τρ., 4 ριμ.), Kyser 6 (5 ριμ.), Τολιόπουλος 15 (3/5 δπ., 3/9 τρ.), Φλιώνης 6 (2 τρ., 4 κλ.), Bell 11(3), Dallo 3 (1 τρ., 5 ριμ., 4 ασ.), Χρηστίδης 1, Σλαφτσάκης, McGhee 8 (6 ριμ.), Harris 14 (1/2 δπ., 4/8 τρ., 5 ριμ. 3 ασ.).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Στέργιος Κουφός): Lee 11(3), Browning 14(2), Δημάκος, Demps 18(1), Γεωργαλλής, Diggs, Cupkovic 22(6), Παπαδάκης 6(1), Pinkston 10 (1 τρ., 8 ριμ.).