Στην προσπάθεια των παικτών του και στα πολύ καλά στοιχεία που έδειξαν και στις δύο πλευρές του γηπέδου στάθηκε ο προπονητής του ΑΡΗ Midea, Γιάννης Καστρίτης, μετά την εκτός αναμέτρηση με αντίπαλο τον Ολυμπιακό.

Ο κόουτς της ομάδας μας δήλωσε:

«Θα ήθελα να ξεκινήσω δίνοντας συγχαρητήρια στους παίκτες για την προσπάθεια που έκαναν για τουλάχιστον 37 λεπτά. Ήμασταν πολύ κοντά στο σκορ. Μπορώ να πω ότι μετά και το παιχνίδι με το Λαύριο, σε έναν εκτός έδρας αγώνα απέναντι στον Ολυμπιακό είδαμε από τους παίκτες μας  για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στοιχεία που είχαμε συνηθίσει. Τις τελευταίες δέκα ημέρες δουλεύουμε πάρα πολύ καλά, οι τραυματίες μας έχουν επιστρέψει και νομίζω ότι αυτό αρχίζει να φαίνεται. Είμαστε πολύ περήφανοι  που τα παιδιά δείχνουν ότι είναι ακόμα διψασμένοι και θέλουμε να συνεχίσουμε μέσα στη χρονιά να δίνουμε το 100%. Σήμερα στα τρία τέταρτα του αγώνα διαβάσαμε πολύ καλά το παιχνίδι. Στο ημίχρονο είχαμε 13 ασίστ και ολοκληρώσαμε τον αγώνα με 2. Γενικά είμασταν πολύ καλοί και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Δυστυχώς, η κούραση και μία δύο κατοχές έδωσαν την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να μας τιμωρήσει και όπως κάνει κάθε μεγάλη ομάδα πήρε το momentum και προηγήθηκε με 7-8 πόντους λίγο πριν τη λήξη.  Σε καμία περίπτωση όμως το γεγονός αυτό δεν μειώνει την εξαιρετική προσπάθεια που έκαναν τα παιδιά στο υπόλοιπο του αγώνα. Είχαμε και την απώλεια του Μπάνκστον, πολύ νωρίς στο παιχνίδι καθώς δέχτηκε μία τεχνική ποινή χωρίς λόγο, δεν έπρεπε να είχε αντιδράσει με αυτόν τον τρόπο. Όμως, αυτό δείχνει και το συναίσθημα που βγάζουμε ως ομάδα και μας συνοδεύει όλο το χρόνο. Συγχαρητήρια λοιπόν στα παιδιά μας και εύχομαι καλή συνέχεια στον Ολυμπιακό στην τεράστια προσπάθεια που κάνει στην Euroleague»